Typowy implant stomatologiczny wyglądem przypomina śrubkę i… korzeń zęba. Cechy śruby zdecydowanie przeważają, bo typowy implant ma gwinty, a na korzeniach zębów gwintów przecież nie ma!
Dlaczego implant jest śrubą z gwintami skoro ma zastępować korzeń?
Dlatego, że po wszczepieniu implant jest obudowywany tkanką kostną a gwinty sprawiają, że proces obudowy (osteointegracji) kończy się trwalszym i stabilniejszym umocowaniem implantu w kości.
Implant wszczepiany jest podczas jednego, niemal rutynowego, zabiegu, ale całe leczenie implantologiczne to proces dosyć skomplikowany i składa się z kilku etapów.
Diagnoza i plan działania
Zanim stomatolog w ogóle podejmie decyzję o tym, że wszczepienie implantu jest możliwe i uzasadnione musi przeprowadzić rozpoznanie. Na tym etapie przeprowadzany jest wywiad, który ma na celu rozpoznanie ewentualnych przeciwwskazań. Jeśli przeciwwskazań nie ma konieczne jest rozpoznanie stanu kości, w którą zostanie wszczepiony implant. W tym celu wykonuje się zdjęcie pantomograficzne (pantomogram), które pozwala na ocenę stanu kości. Jeśli jest on zadowalający lekarz dokonuje wyboru implantu.
Na tym wstępnym etapie niezbędne jest też szczegółowe wyjaśnienie pacjentowi przebiegu leczenia łącznie z przedstawieniem alternatywnych metod protezowania.
Implantacja czyli wszczepienie implantu
Zabieg wymaga znieczulenia miejscowego. Po znieczuleniu lekarz implantolog nawierca kość przygotowując tzw. łoże kostne. W tym łożu umieszcza się implant. Po umieszczeniu implantu w kości chirurg sprawdza jeszcze raz prawidłowość przeprowadzonego zabiegu, a następnie zaszywa ranę w dziąśle. W tym czasie pacjent może normalnie użytkować dotychczasowe protezy bądź specjalne protezy tymczasowe przygotowane przed zabiegiem implementacji.
Po dwóch tygodniach od wszczepienia implantu konieczna jest ponowna wizyta u stomatologa celem zdjęcia szwów.
Osteointegracja czyli obudowywanie implantu tkanką kostną
Już w momencie nawiercenia kości i umieszczenia w niej implantu rozpoczyna się proces osteogintegracji. To nic innego jak gojenie się kości, która po uszkodzeniu natychmiast przystępuje do odbudowy. Odbudowuje się tak długo, aż w efekcie obuduje cały implant, który po mniej więcej 6 miesiącach ( w przypadku żuchwy wystarczą 3 miesiące) jest stabilny i gotowy do spełniania swoich funkcji.
Odsłonięcie implantu i założenie korony
W ciągu tych kilku miesięcy implant zarósł błoną śluzową. Błonę tę trzeba naciąć. Podczas zabiegu lekarz odsłania więc implant i mocuje tak zwaną śrubę gojącą. Następnie konieczne jest odczekanie kolejnych 14 dni w czasie których rana zagoi się, ale implant pozostanie już odsłonięty.
Dla przygotowania odpowiedniej protezy niezbędne jest pobranie wycisków protetycznych. Na ich podstawie modeluje się docelową koronę. Na implancie najpierw mocowany jest łącznik (filar protetyczny wykonany podobnie jak implant z tytanu), a na nim porcelanowa korona.
Pozostaje wysłuchać wskazań dentysty co do używania implantu. Wyjść z gabinetu, stosować się do zaleceń dentysty (pamiętać o ewentualnych wizytach kontrolnych!) i… żyć pełnią życia z nowym sztucznym zębem, który jest jak własny, bo przecież zintegrował się z nami!
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.