Kiedy stoimy przed decyzją zakupu mieszkania często rozważamy tylko dwa warianty: zakup nowego mieszkania u dewelopera lub zakup nieruchomości na rynku wtórnym, czyli zamieszkanie w urządzonym już lokum. Lecz istnieje jeszcze jedna alternatywa, o której potencjalni nabywcy zwykle zapominają.
Na rynku można znaleźć sporo mieszkań w stanie tzw. do remontu. Mieszkania takie są często o kilka naście-kilkadziesiąt procent tańsze od innych o podobnym metrażu. Remontując samodzielnie lub zlecając to wyspecjalizowanej firmie jesteśmy w stanie zaoszczędzić naprawdę spore pieniądze a dodatkowo w czasie przebiegu renowacji mamy szanse na bieżąco wpływać na wygląd odnawianego mieszkania. Remonty zwykle nie są tak uciążliwe i kosztochłonne jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Często wystarczy tylko trochę chęci, zaangażowania i elementarnej wiedzy.
Po zdecydowaniu się na taki wybór musimy dobrze zapoznać się z podstawowymi pracami wykończeniowymi. Podstawowymi etapami renowacji mieszkań są: wyrównywanie powierzchni ścian i uzupełnianie ubytków szpachlą, gipsowanie ścian i sufitów, gruntowanie oraz malowanie, cyklinowanie starych podłóg drewnianych lub wymiana podłogi na nowy parkiet. W wyjątkowych sytuacjach możemy się zdecydować na wymianę instalacji hydraulicznej, elektrycznej oraz stolarki okiennej jeżeli mamy do czynienia z wiekowymi drewnianymi oknami.
Szpachlowanie i gipsowanie mają na celu przygotować równą powierzchnie dla farby lub tapety. Na tym etapie warto pomyśleć o utworzeniu nowych bruzd pod przewody elektryczne (jeśli takie są planowane) lub wymianie starej instalacji, gdyż przy okazji gipsowania z łatwością ukryjemy tego typu ubytki.
Jeżeli w mieszkaniu położony jest parkiet lub deski podłogowe możemy je wymienić na nowy parkiet lub panele podłogowe. Jednak taka wymiana jest często pracochłonna i jej koszt jest przeważnie droższy od cyklinowania. Cyklinowanie do technika szlifowania wierzchniej warstwy zniszczonego drewna w celu jego ponownego zakonserwowania i polakierowania. Cyklinowanie często diametralnie zmienia charakter pomieszczenia i komfort wizualny domowników.
Dobrym pomysłem na unowocześnienie mieszkania i nadania mu nie powtarzalnego wyglądu są wszelkie zastosowania płyt gipsowo kartonowych i luksferów. Płyty GK (gips-kartonowe) mogą służyć do tworzenia ścianek działowych lub podwieszanych sufitów, które trzeba przyznać są bardzo efektowne. Luksfery – (inaczej pustaki szklane) mogą natomiast pełnić alternatywę dla tradycyjnej ściany działowej lub stanowić artystyczne elementy wystroju wnętrza.
Po takich zabiegach nasze nowe mieszkanie znacznie nabiera na wartości, a przy okazjonalnych kosztach zakupu inwestycja staje się coraz bardziej opłacalna. A co najważniejsze taka renowacja daje mnóstwo satysfakcji i radości z wykonanej pracy.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.