Dobre wrażenie wywarte na osobie przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną bardzo często jest jednoznaczne z przyjęciem kandydata do pracy. Postaraj się więc przed wyjściem na rozmowę w sprawie pracy pamiętać o kilku podstawowych i niezwykle ważnych sprawach. Po pierwsze: ubierz się porządnie, jako przyszły pracownik nowej firmy nie będziesz mile widziany na poważnej rozmowie w sandałkach, krótkich spodenkach i wygniecionej koszuli. Po drugie: nawet jeśli wysyłałeś CV do kilkuset firm i nie pamiętasz już nawet, o jakie stanowiska się ubiegałeś – sprawdź, do kogo idziesz na rozmowę kwalifikacyjną!
Dowiedz się jak najwięcej o firmie, w której chcesz pracować – ile lat już działa na rynku, czy ma jakieś sukcesy, do czego to właśnie Ty mógłbyś być jej potrzebny, a może masz już jakiś pomysł, który dokładnie tej firmie byłby przydatny? Sprawdź nazwisko głównego kierownika firmy, albo szefa, w którego dziale ubiegasz się o stanowisko – każdy rekrutujący mile widzi fakt, gdy kandydat na miejsce pracy naprawdę coś na temat jego firmy wie. Nie zapomnij zabrać swojego CV – i dokładnie je przejrzyj przed wejściem na rozmowę kwalifikacyjną, pomyśl, o co mógłbyś zostać zapytany i przygotuj się do odpowiedzi.
Po trzecie: Odwróć sytuację – klasycznym „zagraniem” na rozmowie kwalifikacyjnej będzie przykładowo zwrot rekrutującego: „Czy ma pan jeszcze do nas jakieś pytania? Chciałaby się Pani jeszcze czegoś dowiedzieć o firmie?” – i tu w dobrym tonie jest posiadania w zanadrzu choć jednego sensownego pytania. Np. „Jakie są możliwości awansu w firmie?”. Z kolei kompletnie nie na miejscu byłoby zadanie pytań – samobójców np. „A urlopów na żądanie ile można wziąć?”, „A kiedy przysługiwał mi będzie pierwszy urlop?”, czy choćby „Czy mogę mówić do pana do imieniu?” itd.
I najważniejsze: zanim wybierzesz się na rozmowę, usiądź spokojnie i zastanów się, jakiego pracownika nigdy byś nie zatrudnił, gdybyś to Ty był szefem. I zachowaj się dokładnie na odwrót – wtedy na pewno zrobisz na rekrutujących dobre wrażenie!
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Warto solidnie się przygotować i zebrać jak najwięcej informacji na temat firmy, do której wybieramy się na rozmowę. Trzeba zachowywać się naturalnie, patrzeć prosto w oczy, odpowiadać pełnymi zdaniami i nie przerywać. Aby zrobić dobre wrażenie trzeba odpowiadać szczerze i wyczerpująco na pytania, ale także je zadawać. Na koniec rozmowy trzeba zostawić kwestie warunków zatrudnienia i wysokości zarobków. Warto podziękować za poświęcony czas i zapytać kiedy można spodziewać się odpowiedzi odnośnie wyniku rozmowy!!!
Oczywiście obowiązuje strój formalny, telefon ma być wyłączony, podać rekruterowi rękę na przywitanie i poczekać na wskazanie miejsca do siedzenia!!