Chwyt H to obok chwytu F, największy postrach rozpoczynających naukę gitarzystów. Dobra wiadomość jest taka, że akord H wcale nie musi sprawiać aż tyle kłopotów. W tym zwięzłym wpisie przedstawię Ci jak do niego podejść, aby móc szybko grać go czysto i swobodnie.
Zastosuj poniższe metody, a chwyt H przestanie sprawiać Ci problemy.
Granie akordu w wyższych pozycjach
Co mam przez to na myśli? Jak masz wzorzec chwytu H – palec wskazujący trzyma struny od 1 do 5 na drugim progu, a drugi, trzeci i czwarty palec na czwartym progu – możesz ten schemat przesuwać po całym gryfie.
Naturalnie jak przesuniesz to nie będzie to już chwyt H, a na przykład C lub D, ale teraz nie ma to znaczenia. Istotne jest to, że kilka progów w górę będzie Ci to dużo prościej zagrać, ponieważ jest mniejsze napięcie strun i dociśnięcie progów wymaga mniejszej siły.
Tak więc, nim zaczniesz ćwiczyć akord H na drugim progu, poćwicz na piątym. Jeżeli to Ci będzie wychodzić to na czwartym, trzecim i dopiero drugim.
tym sposobem zdecydowanie szybciej opanujesz ten chwyt.
Inne opalcowanie – poprzeczka trzecim palcem
dużo osób przyciska drugą, trzecią i czwartą strunę odpowiednio: drugim, trzecim i czwartym palcem. Oczywiście można tak grać, ale radzę spróbować zamiast tych trzech palców, zagrać poprzeczką z trzeciego palca.
Z początku może to Ci się wydawać niemożliwe, ale zachęcam żebyś popróbował złapać chwyt H tym sposobem,a być może okaże się on dla Ciebie prostszy.
Ja osobiście łapię w ten sposób jeśli gram go na piątym lub wyższym progu. W niższych pozycjach na gryfie prościej mimo wszystko jest grać standardowy układ akordu.
Poświęć teraz chwilę czasu na ćwiczenie tego ułożenia i przejdziemy do następnego kroku, który pomoże Ci opanować chwyt H
Ułożenie palca wskazującego
W chwytaniu akordów barowych bardzo istotne jest ułożenie poprzeczki. Wiele osób kładzie palec wskazujący idealnie prosty. Jest to zazwyczaj błędem i zdecydowanie utrudnia łapanie tego chwytu.
Palec wskazujący powinien być mniej lub bardziej zaokrąglony, aby wykorzystać twardsze części palca na dociśnięcie strun. Z jakiego powodu piszę mniej lub bardziej?
Ponieważ jest to zależne od budowy palca, a każdy ma trochę inną. Z tego powodu musisz samemu poświęcić trochę czasu i znaleźć te najwygodniejsze ułożenie.
Z całą pewnością warto w to zainwestować, bo jak już odkryjesz idealne dla Ciebie ustawienie to akord H stanie się zdecydowanie łatwiejszy.
Ułożenie poprzeczki
Ostatnim elementem jest właściwy kąt palca wskazującego. Nie radzę przyciskać go płaską, najbardziej miękką stroną. Odchyl palec około 45 stopni, a zobaczysz że pójdzie Ci zacznie łatwiej, dlatego, że będziesz dociskał twardszą stroną.
W tym miejscu również powinieneś samemu odkryć najlepsze ustawienie.
To tyle jeśli chodzi o akord H. Liczę na to, że z tym radami ten chwyt pójdzie Ci znacznie łatwiej.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.