Internet pozwala dzielić się wiedzą każdemu człowiekowi oraz w równie łatwy sposób rozpowszechniać ją i dzielić się z innymi. Idea ta jest piękna, niemniej doprowadziła do powstania zjawiska piractwa komputerowego. Plagiaty zalewają Internet, a porady prawne dotyczące ich zwalczania są częstokrotnie ciężkie do znalezienia. Jak sobie radzić z takimi problemami?
Prawo autorskie w Internecie
Powstanie ustawy o prawie autorskim trwało przez wiele lat. Ponieważ przez stulecia nie martwiono się o jakiekolwiek konsekwencje płynące z kopiowania treści autorskich, prawo takie nie było potrzebne.
Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero w momencie nastania produkcji książek. Ponieważ wydawnictwa czerpały niemałe korzyści z posiadania wyłączności na druk i sprzedaż określonego dzieła, wszelkie próby kradzieży treści były niekorzystne. Porady prawne, jakie wtedy stosowano, starały się uwzględnić straty materialne wydawców, lecz niekoniecznie autorów.
W naszym kraju przez wiele lat również był problem z prawem autorskim. Okres komunizmu co prawda przyznawał autorstwo konkretnej osobie, jednak nie musiało to równocześnie chronić go przed stratami materialnymi. Wszak w komunie wszystko jest wspólne, więc dlaczego artysta miałby dostawać jeszcze pieniądze za swoją pracę więcej niż jeden raz?
Dopiero ustawa z 1994 roku zgodna z przepisami międzynarodowymi sprawiła, że prawo zaczęło chronić każdego człowieka tworzącego utwory, czy to literackie, czy muzyczne, czy też rozwiązania biznesowe albo programistyczne (bez zastrzeżenia wzorców algorytmów).
Porady prawne do zwalczania plagiatów tekstów w Internecie
Zgodnie z zapisami w ustawie o prawie autorskim, każda osoba tworząca treści automatycznie jest chroniona prawnie przed kradzieżą treści. Co więcej, nie potrzebna nawet ukończyć dzieła, żeby móc cieszyć się ochroną naszych praw.
Niemniej warto posiadać jakiś dowód na to, że to właśnie my jesteśmy autorami danego tekstu lub utworu w Internecie. Może do tego posłużyć poświadczenie innej osoby albo dane z serwera o dacie utworzenia pliku.
Jeśli jednak padliśmy ofiarą plagiatu w sieci internetowej, powinniśmy zastosować następujące porady prawne:
- Wezwanie autora do usunięcia ze swoich stron internetowych splagiatowanego tekstu,
- Kontakt z administratorem serwera, który odpowiada za hosting strony z piracką treścią,
- Jeśli serwer znajduje się za granicą Polski, można powołać się na Digital Millenium Act, które chroni autorów przed aktami piractwa w sieci.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.