Człowiek, dawniej żyjący w środowisku innych ludzi, dzisiaj otoczony jest przez produkty i usługi bez których nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania. Zaspokajanie potrzeb zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Wobec potrzeby odnoszącej się do posiadania dóbr nie istnieje już społeczna ani historyczna nierówność.

Niestety wiele rzeczy, które jest nam „polecanych” to sztuczne wykreowane potrzeby. Więc co obecnie jest prawdziwą potrzebą jednostki, a co jest tzw. kreowaniem potrzeby w umysłach ludzi? Specjaliści od marketingu tak prezentują produkt, aby wywołać w konsumentach wrażenie, że właśnie tego potrzebują, choć wcześniej nie zdawali sobie z tego sprawy.

konsumpcjonizm

Tak tworzy się spirala produkcji – konsumpcji, która przyczynia się do ogólnego wzrostu poziomu cen oraz do powstawania kolejnych firm chcących wzbogacić się w ten sposób. Tak też konsumpcjonizm stał się wiodącym sposobem życia. I o ile umiarkowany konsumpcjonizm nie jest niczym złym, to problemem jest dysfunkcjonalny stosunek do pieniędzy i bogactwa. Zakupy dla wielu to sposób na spędzanie wolnego czasu. Myślą, że w ten sposób szybko i łatwo zaspokajają swoje potrzeby, co daje im chwilowe poczucie bezpieczeństwa i szczęścia. Jednak, niejednokrotnie, prowadzi także do poważnych problemów z zadłużeniami.

Nieodpowiedzialna konsumpcja charakteryzuje się wzrastającymi potrzebami konsumpcyjnymi, zaspokajanymi poprzez nadmierną eksploatację zasobów naturalnych. Kontynuowanie jej może doprowadzić do globalnej katastrofy w wyniku przekroczenia zdolności absorpcji zanieczyszczeń produkcyjnych przez środowisko naturalne. Jednak współcześnie coraz częściej mówimy o powstawaniu tzw. nowej jakości konsumpcji.  Jest to konsumpcja, która zmierza w kierunku upowszechnia racjonalnej i oszczędnej konsumpcji, czyli wymagającej rezygnacji z zaspokojenia potrzeb sztucznie rozbudzanych oraz używaniu do produkcji dóbr odpadów (recykling). Ważne jest, by edukować społeczeństwo na temat ekologii, ochrony środowiska oraz ponownego wykorzystania tych samych materiałów. Nie tylko „jak i gdzie”, ale przede wszystkim „po co”. Jedynie głębsze zrozumienie problemu przez ludzi pozwoli zmienić ich nawyki zachowania na proekologiczne.

 Storeko – produkty ekologiczne

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika