Kurs waluty to cena danej waluty wyrażona w innej walucie. Transakcja dzieje się się na rynku walutowym: sprzedaje się jedną walutę w zamian za inną. Pewne jest to, że o kursach walut decydują siły rynku. Jest to związane z koniunkturą gospodarczą w określonym państwie, jego bilansem płatniczym oraz stanem publicznych finansów. To sprowadza się do tego, że bank centralny, w przypadku NBP musi decydować jak kształtować poziom kursu walutowego w określonym czasie.kursy walut nbp

W ekonomii mówi się o trzech głównych mechanizmach kursowych.

Pierwszym z nich jest mechanizm kursu stałego, który opiera się na tym, że bank centralny mówi po jakim kursie będzie sprzedawać lub skupywać nieokreśloną ilość obcych walut. Kurs walut NBP jest stały. Tak było w Polsce w 1990 roku. Drugim mechanizmem jest kurs płynny, to znaczy opiera się to na tym, że kurs walutowy, określany był na rynku walutowym, w oparciu o wolną grę podaży i popytu na waluty zagraniczne. Jeżeli podaż przewyższa popyt waluta krajowa wzmacnia się, w innym wypadku waluta, w przypadku naszego kraju złotówka, osłabia się. Kursy walut w kantorach cały czas zmieniają się. Tak właśnie wygląda teraźniejsza polityka NBP. Ostatnim mechanizmem kursowym jest niepełna płynność. Polega ona na tym, że bank centralny pozwala, żeby kurs walutowy określany był na rynku walutowym, przy czym zakłada jaki kurs jest najbardziej odpowiedni i jakie może być największe jego odchylenie.

Aktualne kursy walut są bardzo mało stabilne. Złotówka jest dość słaba, przez co więcej płacimy za daną walutę. Aktualnie najbardziej opłaca się kupować waluty w kantorach internetowych. Kursy walut kantory internetowe zmieniają się codzienne i przez to coraz więcej ludzi, zwłaszcza tych, którzy wzięli kredyt w obcej walucie, decydują się na zakup obcej waluty właśnie przez internet.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika