Woda – źródło życia
Woda to bardzo dobrze znany nam związek chemiczny o wzorze H2O. Potrzebny jest zarówno ludziom, zwierzętom oraz wszelkim innym organizmom żywym dla prawidłowego ich funkcjonowania. Bez wody nie byłoby życia, dlatego tak ważne jest by o nią dbać.
Wrażenie, że jej ilości są nieskończenie wielkie, jest bardzo złudne. Aż 97,38% to woda słona, która nie nadaje się do picia. Z całości jaka pokrywa 2/3 naszej planety, zaledwie 3% to tak zwana woda słodka, nadająca się do spożycia, z czego jej większość uwięziona jest w lodowych czapach na biegunach. 0,03% to tak naprawdę ilość wody pitnej, z której korzysta cała planeta, a która wykorzystywana jest na bardzo różne potrzeby.
W skład tej niewielkiej wartości – 0,03% – wchodzą rzeki, jeziora, a także wody gruntowe.
Nasza konsumpcja jest bynajmniej rozrzutna. Ciężko też zdać sobie sprawę, że w XXI wieku ponad miliard ludzi na świecie nie ma bezpośredniego dostępu do wody pitnej! Niedostatek czystej wody jest źródłem wielu chorób i w większości wypadków prowadzi do śmierci. Już od kilku lat istnieją tereny, na których zaczyna jej brakować oraz takie, gdzie źródła zanikły już na zawsze.
Źródła zanieczyszczenia
Źródła zanieczyszczenia wód są bardzo różne. Do głównych zaliczają się ścieki pochodzenia rolniczego, fabrycznego oraz ścieki miejskie. Wraz z rozwojem technologii stosuje się coraz częściej i coraz więcej szkodliwych substancji. Nawozy azotowe, środki owadobójcze, pestycydy, zanieczyszczenia organiczne oraz rozpuszczalniki przemysłowe odgrywają tutaj przodującą rolę. Często stosowane nieodpowiedzialnie, w nadmiernych ilościach w znacznym stopniu przyczyniają się do pogorszenia zarówno stanu wód, gleb oraz powietrza.
Każde źródło poboru wody przed jej spożyciem, czy też wykorzystaniem w innym sposób, musi być szczegółowo przebadane. Badanie wody jest konieczne w każdym przypadku mogącym zagrażać zdrowiu i życiu człowieka oraz otaczającemu środowisku.
Stale prowadzony monitoring stanu wód pozwala kontrolować jakość wód płynących naszymi rzekami, a także tą, która przeznaczona jest to bezpośredniej konsumpcji.
Istnieje bardzo wiele nowych technologii, które dają możliwość oczyszczania ścieków. Jednak są to bardzo drogie metody, a większość z nich nie jest w stanie na tyle dobrze oczyścić jej skład, by nadawała się ona do spożycia.
W krajach ubogich problem ten przedstawia się w dużo smutniejszych barwach. Chodzi nie tylko o problem dostępu do samej wody. Woda, z którą mieszkańcy mają styczność jest zazwyczaj bardzo zanieczyszczona. Jej jakość sięga daleko poniżej normy. Spożywanie wody z takich miejsc to główna przyczyna chorób i zgonów.
Jeśli sami nie zaczniemy zwracać uwagi na to w jaki sposób, ile i jak często marnotrawimy zapasy wody pitnej, sytuacja zacznie się pogarszać. Jeśli sami nie zaczniemy jej oszczędność, bez względu na to ile oczyszczalni wybudujemy, nie zaspokoimy naszego zapotrzebowania na wodę. Pamiętajmy, by za każdym razem zwracać uwagę, że nie zakręcając kurka w wannie – umniejszamy procent z wartości 0,03% istniejącej na świecie, a która jest podstawą naszego życia.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.