jedwabJedwab to jeden z najbardziej kobiecych materiałów. Dzięki swojej lekkości nadaje uroku każdej kobiecie. Obecnie produkuje się go na wielką skalę, wykorzystywany jest przy produkcji odzieży, bielizny, pościeli, obrusów. Od jakiegoś czasu przeżywa swoją drugą młodość, a wszystko to dzięki sztuce jego ręcznego malowania.

Zaczęło się od produkcji wyrobów dekoracyjnych służących do przyozdabiania mieszkania. Z czasem stał się elementem stroju. Dziś jedwab ręcznie malowany można nabyć w postaci szali, chust, apaszek, krawatów, obrusów a także zasłon, poszewek, narzut.

Początek sztuki sięga II wieku naszej ery i został zapoczątkowany w Indiach. Szczyt swojej popularności przypadał na XVII-XIX wiek. W tym okresie najpopularniejszą techniką malowania jedwabiu były obrazy oraz portrety wieszane na ścianach mieszkań jako element dekoracyjny.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele technik malowania jedwabiu m.in.: Shibori (wywodząca się z Japonii), Serti (szczególnie popularna we Francji) czy Gutta (służąca zaznaczaniu konturów). W Polsce sztuka ta dopiero zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki. Ze względu na wysoką cenę spowodowaną długością produkcji (od kilku godzin do kilku dni w zależności od rodzaju wzoru oraz powierzchni malowanego materiału)wyroby jedwabne zaliczamy do luksusowych. Najczęściej posiadaczami jedwabnych dzieł sztuki stają się kobiety ceniące wyjątkowe dodatki oraz mężczyźni szukający wyjątkowych prezentów. Apaszki oraz szale jedwabne są najbardziej popularnymi arcydziełami. Wątki przyrodnicze oraz bogactwo natury to tematy które na tkaninie przybierają formę kwiatów, zwierząt, liści, pejzaży dzięki czemu nadają tkaninie niepowtarzalny charakter. Nie istnieją bowiem dwa identyczne wzory które tworzyć mogą oryginalne prezenty dla kobiet.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika