Naturalne materiały wykończeniowe nie wychodzą z mody. Dzięki nim wnętrzom (i nie tylko) nadać można indywidualny, unikalny charakter. Propozycji w tym zakresie jest wiele, a jedną z nich są kamienie otoczakowe. Mozaiki z otoczaków z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne płytki na podłodze czy na ścianach, muszą jednak spełniać pewne warunki.
Zacząć należy od odpowiedniej selekcji kamieni. Powinny być one dopasowane zarówno pod względem kolorystycznym, jak i rozmiarów. Pod kątem kolorystycznym otoczaki zróżnicowane mogą być jedynie wówczas, kiedy mamy do czynienia z mozaiką typu mix. W innych przypadkach jest to niedopuszczalne. Oczywiście, nie ma takiej możliwości, by barwę dostosować idealnie, aczkolwiek pojedyncze kamienie w obrębie jednej mozaiki powinny być utrzymane w jednakowej tonacji kolorystycznej. Jest to ważne – wystarczy bowiem, że na płaszczyźnie znajdzie się choćby jeden kamyk o odmiennym odcieniu, a zniweczy on cały efekt estetyczny. Kolejna istotna kwestia to rozmiar otoczaków.
Z natury są one wypukłe, ale w niczym to nie przeszkadza, o ile na całej powierzchni zachowana jest jednolitość – wówczas jest ona równa. Wydawać by się mogło, że różnica w wysokości rzędu kilku milimetrów nic nie znaczy, ale jest to mylne wrażenie. Powstają wówczas nierówności skutecznie uniemożliwiające ustawienie czegoś na podłodze czy powieszenie na ścianie. Ponadto ogromną rolę odgrywa także wielkość kamieni – powinna być zbliżona, ale nie może być też za duża, gdyż całość będzie prezentować się dosyć topornie.
Mozaiki z kamieni otoczakowych są układane na specjalnych siatkach. Niezwykle istotne jest to z jakiego materiału te siatki zostały wykonane – należy pamiętać, iż mają one bezpośrednią styczność z wilgocią. Jakościowo złe siatki pod jej wpływem butwieją i gniją, w związku z czym nie można tutaj mówić o trwałości kompozycji. Kamienie zaczynają odpadać. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem jest wymiana, co naraża nas a dodatkowe koszta. Kupując mozaiki z otoczaków np. w firmie Lux4home, możemy mieć pewność, że zastosowane tu siatki winylowe zostały poddane odpowiednim testom, nie ma więc ryzyka, że zaczną się psuć.
Następną istotną rzeczą na jaką przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę jest kształt pojedynczych plastrów. Nie zapominajmy, że to z nich właśnie układać będziemy powierzchnię. Muszą być one niczym zazębiające się puzzle – tak, by po montażu tworzyły spójną formę, a miejsca łączeń były niewidoczne. Takiego efektu nie da się osiągnąć, jeśli boki plastrów są równe – można się wtedy co najwyżej zastanawiać jak je ułożyć, gdyż w praktyce nasze wysiłki spełzną na niczym. Zdecydowanie zatem unikajmy produktów z Chin czy oferowanych przez popularne markety budowlane, gdyż powyższych wymogów one nie spełniają.
Pomysłów na wykorzystanie kamieni otoczakowych jest mnóstwo. To nie tylko ściana czy podłoga w łazience, ale też m. in. obudowa kominków czy wykończenie elewacji. Można układać je na chodnikach w ogrodzie, tworząc interesujące wzory bądź w basenowej niecce. Wszystko tak na dobrą sprawę zależy od pomysłowości i kreatywności właściciela. Warto nadmienić, iż mozaiki z otoczaków znajdują zastosowanie nie tylko w prywatnych posesjach, ale też w salonach SPA, w hotelach czy w luksusowych restauracjach.
Takie rozwiązanie jest niezmiernie interesujące też i z tego względu, że dobrej jakości mozaiki z otoczaków są dostępne w szerokiej palecie barw. Taka różnorodność stwarza niemałe możliwości aranżacyjne, dając tym samym sposobność osiągnięcia rezultatu najbardziej odpowiadającego naszym indywidualnym potrzebom i upodobaniom. Na zakończenie jeszcze jedna rada – kupując mozaiki, zasięgnijmy szczegółowych informacji dotyczących ich pochodzenia. Ponadto renoma sprzedawcy też może być potraktowana jako pewien wyznacznik jakości produktu. Nie zawsze firmy specjalizują się w sprzedaży tego typu asortymentu, traktując go jedynie jako dodatek do swej oferty. Od solidnego sprzedawcy otrzymamy gwarancję na zakupiony towar. Miejmy też baczenie na to czy interesujące nas mozaiki są w stu procentach wartościowym produktem, a nie zwykłą podróbką w postaci np. żwiru przyklejonego do siatki.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.