Jerzy Stuhr na festiwalu w Opolu w 1977 śpiewał:

Śpiewać każdy może,
trochę lepiej, lub trochę gorzej,
ale nie oto chodzi,
jak co komu wychodzi.

Najwyraźniej Japończycy nieco wyprzedzając słowa tej piosenki na początku lat siedemdziesątych wpadli na bardzo podobny pomysł – umożliwić śpiewać każdemu kto tylko tego zachce i to bynajmniej nie tylko pod prysznicem czy przy goleniu. Tak to właśnie narodziło się karaoke. Właściwie to nie do końca tak, z resztą teorii o tym jak powstało jest kilka. Najpopularniejsza z nich głosi, że stoi za tym niejaki Daisuke Inoue – muzyk i późniejszy businessman który jest wynalazcą maszyny do karaoke, czyli ekranu na którym wyświetlany jest tekst piosenki oraz zestawu głośników grających dany utwór w wersji instrumentalnej. Samo słowo karaoke jest miksem dwóch innych – kara, czyli pusty oraz ōkesutora oznaczającego jak łatwo się domyślić orkiestrę. Zatem oznacza ono w wolnym tłumaczeniu pustą orkiestrę.

Japonka z mikrofonem.

Powracając do osoby Inoue, jakim cudem wpadł on na pomysł stworzenia maszyny do karaoke? Odpowiedź jest dość prosta – nie do końca on był twórcą całego pomysłu. W Japonii dość powszechną rozrywką podczas posiłków i przyjęć było odgrywanie przedstawień muzycznych, wtedy jeszcze na żywo z udziałem muzyków. Daisuke został pewnego razu poproszony przez publiczność podczas jednego z takich występów o nagranie ścieżki dźwiękowej, by mogli umilać sobie czas śpiewaniem podczas firmowego wyjazdu. Trzeźwo myślący muzyk szybko wywęszył interes i zajął się tworzeniem pierwszej maszyny karaoke. Na dobrą sprawę, był to zwykły odtwarzacz kaset, który grał jedną piosenkę w zamian za 100 jenową monetę. Karaoke początkowo było dość drogą rozrywką, w tamtych czasach, obiad dla dwóch osób kosztował około 500 jenów. Mimo to karaoke szybko podbiło serca Japończyków i szybko rozprzestrzeniło się na inne kraje dalekiego wschodu. Maszyny karaoke montowano prawie wszędzie gdzie się dało, w barach, restauracjach, hotelach itp. Bardzo szybko zaczęły powstawać tzw. karaoke boxy czyli zamknięte pomieszczenia, gdzie grupy znajomych mogły oddawać się uciechom śpiewania w odosobnieniu. Inoue niestety nigdy nie postarał się o opatentowanie swojego wynalazku. Sytuację tą wykorzystał Roberto del Rosario, filipiński inwestor, który stworzył podobny produkt pod nazwą „Minus-One” i opatentował go w latach osiemdziesiątych. Gdyby nie to, dziś Inoue byłby prawdopodobnie jednym z najbogatszych Japończyków.

W latach dziewięćdziesiątych karaoke rozprzestrzeniło się na cały świat. Do sklepów trafiły niewielkie maszyny karaoke do użytku domowego. Cały świat zwariował na punkcie śpiewania. W telewizji zaczęły powstawać programy w których ludzie śpiewając walczyli o nagrody czy nawet kontrakty muzyczne. W dzisiejszych czasach karaoke jest jedną z najpopularniejszych rozrywek na świecie.

Na przestrzeni lat zmieniała się również technologia w jakiej wykonywane są maszyny do karaoke. Początkowo zwykłe odtwarzacze kasetowe przekształcały się w całe systemy multimedialne. Dość ubogie, bo zawierające zwykle kilkanaście czy kilkadziesiąt piosenek maszyny, wraz z upowszechnieniem się komputerów przekształciły się w istne audioteki. Dzisiaj większość barów karaoke oferuje wybór spośród tysięcy utworów zapisanych cyfrowo. Karaoke wywarło również wpływ na przemysł gier komputerowych i konsolowych. Zwłaszcza na konsole dostępna jest spora ilość tytułów umożliwiających w domowych warunkach nie tylko śpiewanie piosenek, ale nawet i analizę naszych umiejętności, oraz ich rozwijanie.

Z karaoke związane jest też sporo ciekawostek. Jedną z nich jest Geely BL – chiński samochód, który w standardowym wyposażeniu posiada maszynę karaoke. Wśród wspomnianych ciekawostek znajdziemy również dwa rekordy Guinnessa. W 2006 roku po wygraniu przez fiński zespół Lordi konkursu Eurowizji, w Helsinkach ponad 80 tysięcy ludzi odśpiewało zwycięski kawałek „Hard Rock Hallelujah”. Chińczycy natomiast są autorami najdłuższego, bo trwającego 456 godzin, dwie minuty i 5 sekund występu karaoke.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika