Nabywając kiedyś sprzet RTV, nikt nie zastanawiał się, co się z nim stanie gdy się zużyje i nie nada się do regeneracji. Dzisiaj sprzęt elektroniczny jest coraz tańszy, dlatego częściej go zmieniamy na nowszy, jednak czy myślimy, co będzie gdy telewizor się popsuje, czy on w ogóle nadaje się do użycia.

Parę lat temu zagadnienia związane z ekologią nie znajdowały się w centrum uwagi producentów i użytkowników sprzętu. Obecnie produkty high-tech uznawane za największe nowinki techniki dzisiejszych czasów funkcjonalnie starzeją się w niespotykanym tempie.

Nic zatem dziwnego, iż stosy e-śmieci trafiające na wysyp, są ogromnym zagrożeniem, zawierają przecież m.in. niebezpieczne pierwiastki i substancje – ołów, rtęć, chrom itp. Obecnie około 90procent zużytego sprzętu elektrotechnicznego w skali świata trafia na wysypiska. W Ameryce zaledwie 11procent elektroniki jest poddawanych recyklingowi. Tak jest z całościom elektroniki.

Jak więc stanowczo ograniczyć stos sprzętu na odpadach w państwach najbardziej rozwiniętych ? Nie jest przecież dobrym wyjściem wysyłka odpadów do krajów Trzeciego Świata, który nadal – niestety – dominuje w najlepsze. Półlegalny przemysł recyklingowy ma się w wielu państwach Azji i Afryki całkiem dobrze i dostarcza pracy rosnącej liczbie ludnosci w Chinach i Indii.

Są tylko dwa sposoby, które doprowadzą do poprawy powstałego problemu i diametralnej poprawy sytuacji.
Odpowiednio zmienić przepisy oraz używać technologie i materiały bardziej przyjazne ekologii. Oba sposoby w pełni zamienne.

SUROWE PRAWO JAPOŃSKIE
W Japonii w IV 2001 r. ogłoszono prawo, w myśl którego m.in. już samo pozostawienie popsutego telewizora w punkcie niezgodnym z przepisami podlegało karze pieniężnej w wysokości 10 milionów jenów oraz karze do 5 lat więzienia. Przepisy uznano jednak za zbyt restrykcyjne i ustanowiono trzyletni okres przygotowawczy przed wprowadzeniem prawa w życie.

Parlament Europejski w maju 2001 r. rozpoczął prace nad nowymi dyrektywami dotyczącymi zielonej elektroniki. Powstała Dyrektywa WEE 202/96/EC o odpadach z wyposażenia elektrycznego oraz RoHS 202/95/EC o zakazie stosowania niebezpiecznych substancji w sprzecie elektrycznym.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.