W przypadku większości przedsiębiorstw, zajmujących się handlem bądź produkcją, przewija się konieczność przewozu produktów. W przypadku małych firm wystarczające są własne pojazdy. Gdy jednak firma się rozwija, a zleceń przybywa, nie można poprzestawać na samodzielnym dowozie w nieopłacalny sposób. Przedsiębiorcy muszą wówczas zlecić przewożenie towarów fachowym firmom transportowym. Jest ich niemało, nie wszystkie one jednak oferują porównywalną jakość świadczonych usług.

Szukając odpowiedniego przewoźnika nie należy decydować się od razu na najtańszą ofertę. Na sprawny transport  składa się wiele elementów, z których każdy decyduje o sukcesie przedsięwzięcia. Zbyt niska cena usługi może wynikać z niebezpiecznych oszczędności. Mniej liczą sobie firmy, które posiadają przestarzały tabor samochodowy. Dawno niewymieniane pojazdy dostawcze są bardziej awaryjne, mniej ekonomiczne w jeździe oraz nie spełniają restrykcyjnych norm ekologicznych. W przypadku transportu ważna jest także kadra. Należy upewnić się, że zatrudniani w ramach danej firmy kierowcy są doświadczeni w przewozie drogowym.

Transport należy zlecać jedynie firmom z dużym doświadczeniem. Tylko wieloletni przewoźnik jest w stanie tak zaplanować harmonogram przewozu, aby zagwarantować realne terminy dowozu. Umiejętności logistyczne nabywane dzięki stałym zleceniom pozwalają także na zwiększenie ekonomii zlecenia.

Do przewozu produktów najlepiej wybierać jest firmy, które kompleksowo zajmują się całym zleceniem. Ważne jest zapakowanie produktu, ponieważ to od niego zależy, czy towar dojedzie w nienaruszonym stanie do odbiorcy. Jest to szczególnie ważne w przypadku delikatnego towaru. Jeśli zlecimy to firmie transportowej mamy pewność, że towar nie ulegnie zniszczeniu w czasie załadunku, przewozu lub rozładunku.

Osoby, które nie mają doświadczenia w transporcie powinny zaufać w tej sferze specjalistom. Konsultant i logistyk zatrudnieni w firmie przewozowej doradzą najkorzystniejsze szczegóły. Może okazać się, że w danym przypadku lepszą opcję stanowi spedycja drogą morską, śródlądową lub kolejową. Logistyk doradzi również najlepszy sposób zapakowania produktów. Najpopularniejszą opcję stanowi załadowanie ich na paletę, co usprawnia załadunek i amortyzuje towar w trakcie jazdy.

W wielu przypadkach, na przykład przy okazji transportu drobnicowego, korzystniejsze okaże się wykorzystanie kontenera. Także i same kontenery mogą posiadać różną budowę – głównie różniąc się możliwym sposobem załadunku. Większość modeli umożliwia modyfikację i  załadunek zarówno od przodu, po usunięciu jednej z belek lub od góry. Należy jednak upewnić się co do wykorzystywanych przez firmę kontenerów, aby nie natrafić na problemy w trakcie rozładunku.

Przede wszystkim, wybierać należy jednak firmę ubezpieczającą przewożone towary, co stanowi gwarancję zwrotu gotówki w razie uszkodzenia towaru. Część firm posiada także w pojazdach zainstalowany system komputerowy śledzący dokładne położenie auta na mapie on-line. Dzięki temu klient może na bieżąco sprawdzać przebieg zlecenia.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika