Kto nas w dzieciństwie nie bawił się klockami firmy LEGO? Godziny spędzone na budowaniu miniaturowych miast i pojazdów to chyba jedno z milszych wspomnień każdego z nas. Dziś klockami LEGO bawią się nasze dzieci i wnuki, a prawdopodobnie za jakieś 15 czy 20 lat będą się nimi bawiły ich dzieci. Aż trudno uwierzyć, że firma LEGO funkcjonuje już na rynku od 75 lat.

„Leg godt” czyli od czego to się zaczęło

Firma rozpoczęła swoją działalność w 1932r. Została założona w Billund w Danii przez Olego Kirka Christiansena. Dziś firma spoczywa w rękach jego wnuka. Początkowo produkcja zabawek z drewna była tylko jednym z profili działalności firmy. Stopniowo stał się on jednak profilem przewodnim. W roku 1934 firma przyjęła znaną dziś nazwę LEGO będącą skrótem od wyrażenia „Leg godt” czyli „baw się dobrze”. Lego to również wyraz pochodzący z łaciny znaczący tyle co „składam”. W pewnym stopniu LEGO to nie tylko nazwa ale również filozofia firmy stawiająca na zabawę jako doskonały sposób na rozwój kreatywności, zdolność twórczego myślenia oraz stymuluje pomysłowość.

Pierwsze klocki dla dzieci produkowane były z drewna. Dopiero w roku 1947 LEGO zaczęło produkować zabawki wykonane z plastiku. W następnych powstawały najbardziej charakterystyczne dla firmy rozwiązania. To przede wszystkim czas kiedy powstały znane dziś „cegiełki” czyli klocki z systemem wypustek i gniazd pozwalających na łączenie ze sobą różnych elementów w niemal dowolny sposób. Pierwszy zestaw klocków został wprowadzony do sprzedaży w 1949 roku. W kolejnych latach asortyment firmy się poszerzał.

Drugim charakterystycznym rozwiązaniem było wprowadzenie do zestawów miniaturowych figurek. Pierwsze z nich postały w roku 1974. Odbiegały jednak one wyglądem od tych figurek znanych dziś. Składały się one z kilku elementów takich jak głowa, tors i nogi, ale były one nie. Dopiero w roku 1978 do sprzedaży wprowadzono miniaturowe figur jednoznacznie dziś kojarzone firmą LEGO. Działanie to miało na celu przetarcie szlaku dla różnego rodzaju zestawów tematycznych. W późniejszych latach firma wprowadziła podział swoich produktów według płci i wieku, w ten sposób zaspokajając potrzeby bardzo szerokiego grona odbiorców.

Współcześnie Lego to jeden największych producentów zabawek na świecie. Klocki czyli główny produkt firmy zostały na początku XXI wieku okrzyknięte zabawką stulecia między innymi przez British Association of Toy Retailers oraz Fortune Magazine. LEGO to już nie tylko klocki ale również gry komputerowe, książeczki dla dzieci parki rozrywki oraz wiele różnych gadżetów innego rodzaju. Cieszą się one ogromną popularnością nie tylko śród dzieci ale równie w śród dorosłych kolekcjonerów.

Zestawy

Ogromną popularność LEGO zyskało dzięki adresowaniu swoich produktów do bardzo dużej grupy klientów o różnych potrzebach. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu licznych zestawów tematycznych. Na przestrzeni lat powstały zestawy kierowane do różnych grup wiekowych a także płci.

Najmłodszym dzieciom zaproponowano zestawy LEGO PRIMO 9 wiek od 0-2 lat) oraz LEGO Duplo. Elementy zestawów były wykonane w taki sposób, aby w żaden sposób nie zagrażały dziecku podczas zabawy. Pozbawiono je więc dużych elementów oraz oraz ostrych krawędzi.

Pierwszymi zestawami tematycznymi dla troszkę starszych dzieci były LEGO City, Pirates, Castle oraz Space. Zawierały one figurki, których wygląd został dostosowany do ich tematyki, a także akcesoria i elementy pozwalające na tworzenie konkretnych budowli pojazdów itp. Pozostawiały one jednak swobodę budowy własnych projektów i łączenia elementów pochodzących z różnych zestawów.

Dla dziewczynek zaproponowano linię Belville w których figurki odbiegały wyglądem od tych tradycyjnych i bardziej przypominały lalki. Tematyką zestawów były między innymi dom, stadnina koni, gabinet weterynarza czy też ogród.Do starszych użytkowników skierowane zostały LEGO Technics oraz Lego Creator. Pozwalały one na budowę zaawansowanych modeli pojazdów takich jak samochody, motory, samoloty itp.

W XXI wieku ogromna popularnością cieszą się zestawy nawiązujące swoją tematyką do filmów takich jak Gwiezdne Wojny, Indiana Jones, Batman czy też Harry Potter przedstawiające określone sceny i bohaterów w wersji LEGO.Wiele tematycznych zestawów lego zostało również zaadaptowanych na potrzeby gier komputerowych ( Lego Batman, Lego Star Wars itp.) a także filmów animowanych ( Bionicle) i komiksów.

LEGO działa już na rynku od 75 lat jednak do dziś nie zmieniło swoich kluczowych założeń a więc dostarczania dzieciom radości przy jednoczesnym rozwijaniu ich kreatywności. Pomimo tego, że tradycyjne zabawki muszą konkurować o zainteresowanie ze strony dzieci z grami komputerowymi i konsolami, LEGO w dalszym ciągu doskonale sobie radzi na rynku a zainteresowanie produktami firmy nie słabnie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.