Słoneczny EkoKredyt – czyli produkt stworzony przez Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) przy współudziale Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) stwarza dla Klientów możliwość zakupu paneli aż z 45% dopłatą z Funduszu. Projekt, który w tej chwili cieszy się wielkim zainteresowaniem, pozwoli wielu osobom zaoszczędzić nawet do 1800 PLN rocznie!
Przyjrzyjmy się bliżej ofercie BOŚ.
Zacznijmy od tego, że adresatami nowego produktu są osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe. Osoby fizyczne muszą posiadać określone prawo do lokalu np: prawo własności (w tym współwłasność), użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę, z tym, że umowa najmu oraz dzierżawy musi obowiązywać w okresie kredytowania. Wspólnoty mieszkaniowe nie mogą natomiast być odbiorcą miejskich sieci ciepła. Jeśli osoba fizyczna prowadzi natomiast działalność gospodarczą i wykorzystuje na to 50% powierzchni budynku, to nie kwalifikuje się tym samym na kredyt z dotacją.
Kredyty są udzielane na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych zakupu oraz montażu kolektorów słonecznych na budynkach wykorzystywanych na cele mieszkaniowe. Wysokość kredytu objętego dotacją wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, z zastrzeżeniem, że jednostkowy koszt kwalifikowany przedsięwzięcia nie może przekroczyć 2 500 zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora. W skład omawianych „kosztów kwalifikowanych” wchodzą koszt projektu budowlano-wykonawczego, koszt nabycia nowego zestawu kolektorów słonecznych (koniecznie z certyfikatem SOLAR KEYMARK), koszt zakupu ciepłomierza spełniającego normy PN EN 1434, montaż instalacji, podatek od towarów i usług VAT (chyba, że Klient ma możliwość odliczenia podatku- wtedy nie jest on brany pod uwagę jako koszt kwalifikowany).
Procedura dopuszcza ubieganie się o kredyt z dofinansowaniem jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Data faktury musi być późniejsza niż data umowy kredytowej. Klient musi osobiście złożyć wniosek o kredyt w najbliższym punkcie BOŚ. Czas weryfikacji ok. 2 -3 tyg. Kredyt dla osób fizycznych można rozłożyć na 8 lat a w przypadku wspólnot mieszkaniowych nawet na 20 lat. Dotacja ze środków NFOŚiGW w wysokości 45% kosztów kwalifikowanych zadania, będzie wypłacana po potwierdzeniu przez Bank zrealizowania przedsięwzięcia oraz osiągnięcia efektu ekologicznego tożsamego z efektem rzeczowym.
Dotacja zmniejszać będzie jednorazowo zadłużenie Klienta w Banku poprzez skrócenie okresu kredytowania lub zmniejszenie rat kredytu (nowy harmonogram spłaty).
Tak wyglądają podstawowe parametry kredytu z dofinansowaniem. Klient zatem nie uniknie osobistego kontaktu z Bankiem oraz długich procedur weryfikacyjnych. Jednak biorąc pod uwagę 45% zwrot kosztów inwestycji oraz fakt, że inwestycja zwróci się już po ok. 3 latach to warto trochę się potrudzić.
O autorze
Ekolog z powłaniaUWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.