Komin jest zazwyczaj wysoką, pionową konstrukcją, która ma za zadanie odprowadzać spaliny albo dym, powstały wewnątrz budynku, na zewnątrz. Kominy możemy podzielić na dymowe, spalinowe, oraz wentylacyjne. Według innego podziału, mamy kominy wolno stojące (na przykład fabryczne, lub w elektrociepłowni) oraz wbudowane – na przykład w gospodarstwach domowych.
Tradycyjne kominy w domu, czy innym budynku, nie zawsze są bezpieczne. Dlatego też, powstają nowoczesne systemy kominowe, bezpieczniejsze i trwalsze. Kominy ceglane, nie spełniają wszystkich wymogów bezpieczeństwa. Materiał, z którego są wykonane, nie jest trwały, może ulec korozji lub zniszczeniu. Mogą także powstać szczeliny, przez które dym i spaliny będą się przedostawać, co jest groźne dla zdrowia. Kominy zbudowane z cegieł to już przeszłość – pękają, rozsypują się, po prostu nie są trwałe. Dlatego też, obecnie stosuje się raczej kominy i wkłady kominowe wyższej jakości. Najczęstszym budulcem jest stal szlachetna. Muszą one być kwasoodporne oraz żaroodporne.
Elementy systemów kominowych, które mają bezpośrednią styczność ze spalinami, powinny być spawane odpowiednimi metodami. Nie małą rolę odgrywa także sam wkład kominowy, który powinien być wykonany ze stali odpornej na kwas.
Obecnie na polskim rynku wiele firm zajmuje się zaopatrzeniem gospodarstw domowych w nowoczesne systemy kominowe. Konkurencja jest duża, co wymusza ograniczenie cen, oraz podniesienie jakości. Wybierając system kominowy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z czego jest zbudowany, jaką ma trwałość. Według niektórych specjalistów, najlepsze są kominy systemowe. Są one zbudowane z gotowych elementów. Możemy wybrać komin ceramiczny, stalowy, albo mieszany.
System kominowy musi być dostosowany do naszych potrzeb. Zależnie od tego, czy na przykład chcemy odprowadzać spaliny z kominka opalanego drewnem, czy z gazowego pieca- wybór będzie inny. Należy również obalić mit, że nowoczesne kominy systemowe są drogie. Kilka lat temu ich cena była wysoka, lecz teraz jest już umiarkowana. Czasem jednak warto wydać kilka złotych więcej, a wiedzieć, że zdecydowaliśmy się na nowoczesny, porządny i co ważne bezpieczny system kominowy, którego nie będzie trzeba poprawiać, lub wymieniać za dwa lata. Pamiętajmy, że system kominowy wysokiej jakości, oznacza nasze bezpieczeństwo i spokój.
O autorze
Robię różne rzeczy, trochę podróżuje, trochę piszę.UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Systemy kominowe faktycznie są bardzo ważne i należy je dostosowywać do konkretnych potrzeb. Pocieszające jest to, ze w większości starych bloków, jeśli przewody kominowe nie są po blokowane przez użytkowników, mają odpowiedni prześwit i ciąg. W obecnym budownictwie ogranicza się wielkość układów kanałowych, aby zaoszczędzić na materiałach – owszem nie powinno się tak robić ale – za to stosuje się mechaniczne wyciągi. Na pewno sytuację poprawi zarządzenie unii europejskiej – mówiące o zlikwidowaniu do 2012 roku pieców gazowych w mieszkaniach.