Lokaty bankowe dają możliwość oszczędzania wraz z przeciwdziałaniem inflacji. Wymagają jednak od klienta banku rozwagi przed ich zastosowaniem w praktyce, ponieważ wycofanie się ze współpracy nie zawsze jest opłacalne.

Zerwanie umowy bankowej, nawet w okolicznościach, których nie sposób poddać dyskusji, często wiąże się z nieprzyjemnymi dla klienta banku konsekwencjami. W głównej mierze konsekwencje te likwidują naliczone odsetki od zdeponowanego kapitału, przez co klient traci wszelkie dochody z tytułu powierzenia bankowi do dyspozycji swoich oszczędności, czasem nawet realnie traci, odzyskując pełną kwotę wpłaty, jednak mniej wartą za sprawą inflacji.

Nie we wszystkich typach lokat bankowych konsekwencje te są tak samo silnie odczuwane. Przykładowo, lokaty progresywne zazwyczaj umożliwiają wypłacenie naliczonych odsetek, natomiast lokaty strukturyzowane mogą zwrócić jedynie część wpłaconej początkowo kwoty.

Wybór konkretnego typu lokaty bankowej, oraz konkretnej oferty powinien przewidywać również ewentualność problemów finansowych, czy choćby narodzenia dziecka. Zdeponowanie wszystkich oszczędności na rachunku lokaty bankowej, która choć posiada preferencyjne oprocentowanie, to nie umożliwia bezproblemowego wcześniejszego wypłacenia środków, w sytuacji podbramkowej przyniesie klientowi stratę. Z tego powodu warto swoje oszczędności skierować przynajmniej na dwa różne rachunki, z których jeden może posiadać trudne warunki wypłaty środków, natomiast drugi zaoferuje łatwe i szybkie wypłacenie kapitału.

Najlepsze lokaty terminowe pod względem płynności finansowej umożliwiają wypłacenie środków wraz z całością naliczonych do momentu wypłaty odsetek. Nie zawsze wśród tych lokat znajdują się jednak lokaty progresywne, mimo że spełniają warunek bezproblemowej wypłaty. Problem stanowi charakter lokat progresywnych.

Lokaty tego typu posiadają uzależnienie oprocentowania od dodatkowych czynników, wśród których znajduje się okres utrzymywania depozytu na rachunku lokaty, oraz kwota depozytu.

Wykorzystanie pierwszego typu lokat progresywnych jako depozytu o zwiększonej płynności zasadniczo daje efekty odpowiednie dla kont oszczędnościowych, a czasem i gorsze. Oprocentowanie lokat progresywnych nie jest stałe, lecz stopniowo zwiększane wraz z mijającymi miesiącami. W pierwszych miesiącach, oprocentowanie to jest bardzo niskie, przypominające niemal oprocentowanie depozytów bieżących. Zerwanie umowy w tym momencie, nawet z pełną wypłatą odsetek sprawia, że zysk jest niemal niewidoczny.

Lepszym wariantem są ty lokaty uzależnione od wpłaconej kwoty, jednak nie każdy klient banku dysponuje tak wysoką kwotą, aby osiągnąć wyższy pułap oprocentowania.

Interesującą alternatywą są lokaty tradycyjne, których promocyjne warunki obejmują również zwiększenie płynności finansowej. Zdecydowanie potraktować je można jako najlepsze lokaty dla zapewnienia środków na nieprzewidziane potrzeby.

Najmniejszą płynnością zazwyczaj charakteryzują się lokaty inwestycyjne. Oferują wyższe zyski, lecz za cenę uruchomienia funduszu inwestycyjnego. Fundusze wymagają jednak opłacenia zarządzania kapitałem, co pochłania w pierwszych miesiącach znaczne kwoty. Problemem jest również wycofanie kapitału z rozpoczętej inwestycji przed określonym terminem. Wobec wymienionych tu strat zazwyczaj niemożliwe okazuje się wycofanie kapitału z lokaty inwestycyjnej przed terminem jej zapadalności, i oznacza konieczność poniesienia strat finansowych.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika