Drewno należy otoczyć szczególną ochroną – zwłaszcza, jeśli narażone jest ono na działanie negatywnych czynników atmosferycznych. Drewniane elementy wystawione na deszcz, śnieg, wiatr i mróz mogą szybko stracić nie tylko swój wygląd, ale i trwałość oraz wytrzymałość, dlatego ważna jest ich konserwacja po zimie oraz zabiegi pielęgnacyjne kilka razy w ciągu sezonu.
Jeśli powierzchnia drewna nosi większe ślady zniszczenia, rysy i uszkodzenia, musimy gruntownie ją odświeżyć. Osuszmy ją dokładnie na słońcu, a następnie złuszczmy starą warstwę lakieru za pomocą papieru ściernego. Kiedy rysy są szczególnie głębokie, niezbędne będzie starcie lakieru aż do „surowego” drewna. Następnie musimy zmyć zanieczyszczenia oraz pył powstały podczas szorowania – do tego wystarczy woda z dodatkiem delikatnego detergentu, jak np. płyn do mycia naczyń. Teraz możemy przystąpić do nałożenia nowej warstwy lakieru. Do wyboru mamy specyfiki, dające różnorakie efekty – ochronę przed wilgocią, promieniowaniem UV lub eksponujące naturalne piękno drewna. W tym ostatnim pomoże nam szczególnie lakierobejca, czyli transparentna powłoka, która oprócz konserwacji drewna daje mu także piękny wygląd i połysk.
Wybrać można również różnego rodzaju preparaty olejowe, pomocne zwłaszcza w przypadku twardych, egzotycznych gatunków drewna. Warstwę oleju najlepiej nakładać w słoneczny, ciepły dzień. Użyjmy do tego celu bawełnianej szmatki. Olej należy rozprowadzać powoli i dokładnie, tak, aby wniknął w jak najgłębsze struktury drewna. Preparaty olejowe zapewnią skuteczną konserwację drewna, jednak nie zabezpieczą jego powierzchni przed niszczącym działaniem mikroorganizmów – grzybów i pleśni. Jeśli najbardziej zależy nam właśnie na ochronie przed bakteriami, zdecydujmy się raczej na przytoczone wcześniej produkty na bazie lakieru.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.