żelbet

Żelbet jest to bardzo wytrzymała konstrukcja, powstała z połączenia betonu z elementami stalowymi. Jako pierwszy połączenia tych dwóch materiałów budowlanych dokonał francuski wynalazca Joseph-Louis Lambot w XIX. Wykonał on łódź do której budowy użył właśnie żelbetonu. Kilka lat później zaprezentował on te niesamowite połączenie materiałów na wystawie w Paryżu i od tamtego czasu materiał ten jest powszechnie wykorzystywany w budownictwie i wytwarzane są z niego różnego rodzaju konstrukcje żelbetowe. Beton sam sobie jest mało odporny na naprężenia rozciągające, łącząc go z elementami stalowymi, takimi jak np. pręty, liny, kable, czy siatki, znacznie poprawiamy tą właściwość. Główna tajemnica tego połączenia, to bardzo zbliżona w wypadku obu materiałów rozszerzalność termiczna. Co oznacza że materiały te pod wpływem temperatury zmieniają swoją objętość w podobnym stopniu. Gdyby beton i stal różniły się znacznie pod względem rozszerzalności termicznej, żelbet mógłby pod wpływem zmian temperatury ulegać uszkodzeniom.

Zalety żelbetu

Oprócz dużej wytrzymałości, żelbet jest także materiałem który cechuje się dużymi możliwościami pod względem kształtowania elementów, odpornym na korozję oraz ogniotrwałym. Dzięki swoim zaletom konstrukcje żelbetowe świetnie nadają się np. jako materiały do budowy mostów oraz wiaduktów.

Podział konstrukcji żelbetowych

Ze względu na to w jaki sposób stał współpracuje z betonem, możemy dokonać podziału konstrukcji żelbetowych.

  • żelbet – wkładką tworzącą zbrojenie są stalowe pręty, które mogą być umieszczone w betonie na terenie budowy lub jeszcze w wytwórni gdzie powstają prefabrykaty żelbetowe. Dzięki połączeniu betonu który posiada dobrą odporność na naprężenia ściskające i stalowych prętów odpornych na naprężenia rozciągające, powstaje materiał z wykorzystaniem którego można tworzyć bardzo wytrzymałe konstrukcje żelbetowe.
  • siatkobeton – elementem zbrojeniowym jest siatka posiadająca kwadratowe oczka o bokach od 6 do 12 minimetrów. Zastosowanie tego typu siatki nadaje materiałowi dużą wytrzymałość na rozciąganie i inne obciążenia dynamiczne, chroni przed powstawaniem rys i nadaje materiałowi dużą szczelność.
  • beton sprężony – powstaje poprzez wprowadzenie naprężeń ściskających, dzięki rozciągnięciu elementów zbrojenia, którymi są elementy stalowe o bardzo dużej wytrzymałości. Naprężenia te są odwrotne niż naprężenia które będą występowały podczas użytkowania materiału, dzięki czemu naprężenia te ulegną zrównoważeniu. Beton sprężony ze względu na wprowadzane naprężenia podczas produkcji materiału, możemy podzielić na:
    • strunobeton – powstaje poprzez naciągnięcie drutów stalowych i zalanie ich betonem, gdy beton osiągnie odpowiednią wytrzymałość naciągi zostają zwolnione. Dzięki takim operacją powstaje beton sprężony z którego wykonuje się np. belki mostowe, czy płyty stropowe.
    • kablobeton – elementem zbrojeniowym są stalowe kable które wprowadza się do specjalnych kanałów i naciąga. Kanały gdzie znajdują się naciągnięte kable wypełniane są betonem.
    • drutobeton – charakteryzuje się tym że do betony wprowadza się równomiernie krótkie i cienkie druty stalowe.

Konstrukcje żelbetowe stosuje się bardzo często przy budowach dróg oraz mostów, czyli tam gdzie liczy się duża wytrzymałość materiałów. Przy budowie często wykorzystuje się prefabrykaty żelbetowe, czyli zrobione w wytwórni gotowe elementy, które dowozi się na miejsce budowy i łączy z pozostałymi elementami konstrukcji. Jeśli chodzi o prefabrykaty żelbetowe, to wytwarza się przykładowo belki mostowe, elementy infrastruktury drogowej jak bariery, mury oraz przepusty. Dla zastosowań w budownictwie mieszkaniowym produkuje się płyty stropowe, czy np. biegi schodowe oraz ławy i stopy fundamentowe. Oprócz wymienionych zastosowań konstrukcje żelbetowe stosuje się w budownictwie również do wielu innych celów.

O autorze

interesuję się sportem, moją pasją jest siatkówka, lubię jeździć na rowerze, a wolnych chwilach relaksować się przy dobrej muzyce oraz kawie...

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.