Pomoc psychologiczna polega na budowaniu specyficznej relacji z osobą wspomaganą. Relacja zawierająca w sobie wsparcie psychologiczne ze względu na swoją jakość sama w sobie stwarza warunki sprzyjające przezwyciężeniu trudnej sytuacji. Wspomaga osiąganie zrozumienia problemu, sprzyja wzrostowi poziomu motywacji celem dokonywania zmian, zwiększa poczucie własnej akceptacji oraz mobilizuje do przezwyciężania własnych ograniczeń. Relacja pomagania współuczestniczy w procesie zaspokajania istotnych potrzeb psychologicznych.
Psycholog powinien niezmiennie przestrzegać warunków kontaktu psychoterapeutycznego takich jak:
- Akceptacja – bezwarunkowe pozytywne nastawienie wobec problemów rozmówcy. Prowadząc dialog psycholog daje wyraz autentycznym reakcjom uczuciowym aczkolwiek w sposób nieobciążający. Nie ocenia, stara się zachować powściągliwą postawę przy czym nie unika rozmowy na temat tego, pacjent jako osoba wspomagana przeżywa swoje wartości;
- Empatia – precyzyjnie aczkolwiek przy zachowaniu wysokiego poziomu wrażliwości psycholog stara się zrozumieć stany emocjonalne jakich doświadcza pacjent w danym momencie oraz tego, jaki problem odczuwa. Stara się identyfikować jego uczucia w sposób zewnętrzny (z pozycji drugiej osoby) a także dostrzegać znaczenie jakie im nadaje w swoim życiu. Jest gotowy przyjąć trudne emocje;
- Autentyczność – Psycholog jest osobą otwartą i szczerą w kontaktach interpersonalnych. W relacji z drugą osobą stara się zachować zgodność, jedność przekazu werbalnego oraz niewerbalnego. Odpowiedź specjalisty na potrzeby psychiczne powinna stanowić przejrzystą formę informacji zwrotnej;
- Niedyrektywność – Psycholog stara się czynnie podążać za osobą pacjenta celem efektywnego wspomagania jego wypowiedzi, na temat tego, co jest dla neigo najistotniejsze.
Postawa rozumiejąca stanowi podstawę udzielania pomocy psychologicznej. Postawa ta określa sposób zachowania i myślenia, który sprzyja tworzeniu atmosfery zrozumienia miedzy pacjentem – osobą poszukującą pomocy i wsparcia, a psychologiem, który chce tej pomocy udzielić. Poczucie bycia zrozumianym skłania zazwyczaj do większej otwartości oraz pogłębiania kontaktu, ale przede wszystkim postawa rozumiejąca sygnalizuje pacjentowi, że osoba, która pragnie udzielić pomocy jest nim naprawdę zainteresowana. Przejawia naturalną koncentrację i skupienie tylko na nim i jego problemie.
Bardzo istotną kwestię dla psychologa stanowi aktywne słuchanie jako fizyczne zorientowanie na rozmówcę. Specjalista zaznacza swoją obecność wypowiedziami, których jest na tyle dużo, jak to niezbędne i na tyle mało jak to możliwe. Psycholog szanuje czas pacjenta oraz przestrzeń. Poziom swojego poczucia prywatności ustala pacjent (psycholog nie wypytuje w sposób natarczywy o szczegóły życia osobistego, o których mnie mamy ochoty rozmawiać).
Empatyczna postawa pomaga lepiej wczuć się w sposób emocjonalny oraz intelektualny we własne doświadczenia. Sprzyja udzielaniu wsparcia psychologicznego, gdyż umożliwia psychologowi spojrzenie w sposób bardziej dogłębny na świat oczami pacjenta, odczytać znaczenie jakie niosą jego słowa oraz gesty.
Należy tu zaznaczyć, iż nie można operować tylko empatyczną postawą podczas rozmowy. Poprzestanie tylko na zjawisku empatyzowania w kontakcie wspomagającym psychologicznie bez asekuracji w postaci realnego zrozumienia problemów pacjenta mogłoby prowadzić do rozminięcia się z racjonalnym spojrzeniem na jego osobę oraz sytuację życiową. Psycholog stara się nieustannie sprawdzać czy dobrze zrozumiał, zwłaszcza, kiedy mowa o sprawach i odczuciach, które wydają się szczególne ważne. Tak psycholog stara się zapracować na zaufanie, które jest niezbędnym składnikiem w niesieniu pomocy.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.