Chcąc dostać się na przykład na pokład samolotu musimy pokonać parę zabezpieczeń, na przykład wykrywacze metalu, czy prześwietlanie bagażu. Na takim lotnisku jest też wiele pomieszczeń do których w ogóle się nie dostaniemy, ponieważ nie posiadamy kart dostępu. To wszystko ma nam zapewnić bezpieczeństwo. Takie systemy to kontrola dostępu.
Korzyści systemu kontroli dostępu
Kontrola dostępu należy do najczęściej wdrażanych systemów bezpieczeństwa. Trudno sobie wyobrazić współczesne przedsiębiorstwo lub instytucję pozbawioną takiego systemu. Elementy systemu bezpieczeństwa zauważymy w obiektach rządowych, jednostkach budżetowych, kompleksach przemysłowych, fabrykach czy bankach. System pozwala na wyznaczenie stref ograniczonego dostępu w przedsiębiorstwie poprzez zróżnicowanie możliwości swobodnego poruszania się pracowników po przedsiębiorstwie. Jeśli do systemu dołączona zostaje telewizja przemysłowa czyli monitoring możliwa jest wizualizacja zagrożeń na terenie firmy. System kontroli zapewnia wiele korzyści. Zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających na terenie obiektu ze względu na archiwizację danych. Telewizja przemysłowa zmniejszy ryzyko strat związanych z kradzieżą. Można wnioskować również o zwiększeniu dyscypliny pracowników.
Budowa systemu bezpieczeństwa
Najwygodniejsze systemy kontroli dostępu są zbudowane modułowo. Znaczy to że da się wyodrębnić poszczególne części systemu a jego przyszła rozbudowa nie będzie wymagała wymiany całości a co najwyżej dobudowania niezbędnych linii lub wymiany elementów przestarzałych. Taka forma budowy będzie przydatna dla przedsiębiorstwa, które planuje w przyszłości się rozbudować. Systemy kontroli składają się z wszelkiego rodzaju bramek, czytników, kart dostępu, kamer oraz oprogramowania komputerowego. Wszystkie zdarzenia wyłapane przez system przechowywane są w komputerze. System zasilania ma zapasowe źródła energii które pozwalają na pracę nawet w warunkach braku prądu. Możliwe jest również wykorzystywanie serwera i sieci Ethernet do budowy dużych systemów kontroli dostępu. Dzięki temu można ograniczyć budowę dodatkowych magistral komunikacyjnych.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.