Czasy koron ze złota już dawno minęły, ale nie znaczy to, że protetyka stomatologiczna przestała posługiwać się metalami, tyle tylko, że współczesne koronki na zęby mają jedynie metalowe podbudowy, na zewnątrz zaś nadbudowę z porcelany.
Koronki na zęby (fachowa nazwa korony protetyczne) są rodzajem uzupełnienia protetycznego stosowanego w sytuacjach, w których ząb, bądź zęby pacjenta uległy uszkodzeniu w takim stopniu, że odbudowa przy pomocy materiałów kompozytowych staje się niemożliwa. Korony obudowują ząb w całości, można je porównać do nakładek bądź czapeczek na zęby.
Koronki na zęby nie są jedynym uzupełnieniem protetycznym. W sytuacjach, w których należy zrekonstruować jedynie część zewnętrzną korony zęba (jego lico) stosuje się uzupełnienia częściowe – płaskie porcelanowe płatki nazywane licówkami.
I koronki na zęby i licówki wymagają odpowiednich przygotowań tj. specjalnej obróbki zęba, polegającej na częściowym zeszlifowaniu jego powierzchni w trzech, albo w jednym wymiarze (w przypadku licówek). Zabieg jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu.

Koronki na zęby nie tylko rekonstruują

Spektrum ich działania jest znacznie szersze. Korony protetyczne w równym stopniu odbudowują jak i wzmacniają osłabione zęby. Przy pomocy koron protetycznych i innych uzupełnień tego typu można też przeprowadzić korektę zgryzu, zmienić kolor i kształt zębów.

Koronki na zęby – rodzaje

Koronki na zęby wytwarza się z metali i materiałów ceramicznych.
Pacjenci gabinetów dentystycznych najczęściej wybierają korony na podbudowie ze stali z uwagi na to, że korony te wciąż są najtańsze. Co do stosowania stali nie ma oczywiście przeciwwskazań, a estetykę koron gwarantuje porcelanowa obudowa.
Koronki na podbudowie ze złota wykonuje się podobnie tj. na złoto napala się porcelanę. Metal pozostaje niewidoczny. Koronki na złocie są bardzo polecane z uwagi na swoje właściwości przeciwpróchnicze.
Pełnoceramiczne koronki na zęby są obudową najdoskonalszą. Dzięki temu, że wykonane są w całości z porcelany i podobnych jej materiałów (w charakterze podbudowy wykorzystuje się tlenek cyrkonu) koronki te najlepiej oddają wygląd i strukturę naturalnych zębów.
W celu zabezpieczenia słabych zębów, zanim możliwe będzie założenie docelowej korony protetyka wykorzystuje korony akrylowe. Korony te są dostępne niemal od razu – może je przygotować lekarz w tzw. technice bezpośredniej w swoim gabinecie.
Koronek metalowych tj. w całości wykonanych z metalu już się praktycznie nie stosuje, choć oczywiście nie ma przeciwwskazań co do tego, by również się nimi posłużyć w sytuacji, w której pacjent sobie tego życzy.

Zdjęcie: RosarioVanTulpe, źródło: commons.wikimedia.org

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.