Kostka brukowa kojarzy się przede wszystkim z placami, ulicami w centrach miast czy na strzeżonych osiedlach. Może jednak być także elementem wystroju ogrodu.
Wokół pojęcia kostki brukowej narosło sporo mitów. Pierwszy dotyczy małego wyboru wzorów. Jeśliby brać pod uwagę to, co stosowane jest na podjazdach, uliczkach czy placach to rzeczywiście wybór jest nikły i sprowadza się do dwóch, może trzech wzorów i kilku wariantów kolorystycznych. Nie kojarzą się z eleganckim wystrojem czegokolwiek. Drugi mit to niska jakość tego rodzaju produktów. Tu także kostka brukowa pada ofiarą popularności najtańszych odmian.
W rzeczywistości rodzajów kostki jest bardzo dużo – począwszy od opisanych wyżej przykładów najtańszych produktów, aż po bardzo drogie, ale niemal designerskie przykłady. Materiały, z których są wykonane to na przykład marmur, bazalt, porfir, granit. Podobnie jest w przypadku jakości – jeśli wyjść poza najniższy zakres cenowy – zdecydowanie rośnie. Najnowsze trendy w małej architekturze wykazują tendencję odchodzenia od standardowych wzorów, kolorów i kształtów bruku na korzyść kostki o nieregularnej fakturze wzbogaconej szlachetnymi kruszywami. Kostka brukowa dobrze dobrana może więc być elementem wystroju, częścią tzw. małej architektury.
W jaki sposób kostka brukowa może być wykorzystana przy organizowaniu ogrodów? Na przykład jako element dekoracyjny. Ciekawym pomysłem może być na przykład łączenie elementów o różnej fakturze czy kolorze wykorzystujące efekt kontrastu. Można łączyć tradycyjną kostkę brukową z granitem czy marmurem. W ten sposób walory kamienia zostaną uwypuklone, a estetyczne cechy samej kostki – podkreślone.
Kolejnym sposobem na wykorzystanie kostki brukowej jest tworzenie ścieżek, którymi można dojść w różne miejsca ogrodu – z tarasu do altany czy miejsca na grill. Alejki wąskie, o nieregularnych kształtach, wijące się w trawie niczym rzeka w dolnym biegu będą znakomicie poprawiały wygląd ogrodu i nadadzą mu trochę cech dziewiętnastowiecznych rozwiązań angielskich. Do budowy takich ścieżek wykorzystać można drobniejsze odmiany kostki, a na obrzeżach zastosować elementy wykończeniowe.
Skoro kostka brukowa sprawdza się na ścieżkach, powinna także przy klombach czy rabatach. Te, na które chcemy zwrócić uwagę mogą być wykończone właśnie przy jej użyciu. W ten sposób będzie można zaznaczyć wyraźną granicę między nimi, a resztą ogrodu.
Kostka brukowa powinna także znaleźć wykorzystanie w tradycyjnych miejscach – na przykład na podjazdach, drodze do bramy czy miejscu, w którym parkujemy samochód. Jednak także tam powinno się pamiętać o sięgnięciu po bardziej wyrafinowane kształty i materiały. Dziś w modzie są na przykład kształty nieregularne, owalne lub formy proste, oparte na kwadracie, tworzące regularne wzory. Można też stosować kostkę o dużej powierzchni, łączyć różne materiały czy wymiary.
Wybierając bruk warto dać się ponieść wyobraźni i sięgnąć po mniej popularne produkty. W końcu nasz ogród jest tym wyjątkowym.
O autorze
interesuję się sportem, moją pasją jest siatkówka, lubię jeździć na rowerze, a wolnych chwilach relaksować się przy dobrej muzyce oraz kawie...UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.