Okna dachoweNadszedł czas na zmiany na poddaszu? Stare okno dachowe przestało być estetyczne lub po prostu się wysłużyło. A może na poddaszu nie ma okna i chcecie, aby na poddasze wpuścić więcej światła i sprawić aby było ono naturalnie bardziej doświetlone?

Jeżeli tak, to najwyższy czas na założenie okna dachowego. W większości przypadków chęci i odpowiedni budżet nie idą w parze z odpowiednią wiedzą. Co zrobić, aby wybrać dobre i trwałe okna dachowe? Jak dokonać trafnego wyboru spośród dziesiątek ofert dostępnych na rynku. Mam nadzieje, że ten artykuł choć w niewielkim stopniu odpowie na powyższe pytania.

Podczas wyboru okna dachowego należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze bardzo ważna jest jakość jego wykonania, czyli to z jakich materiałów okno zostało zrobione i czy posiada solidną, wymiarową konstrukcję. Po drugie należy zwrócić uwagę na cenę, aby nie przepłacić nawet za solidny produkt. Również istotny jest wybór dobrego producenta okien dachowych. Na rynku polskim jest kilku sprawdzonych producentów oferujących ciekawe rozwiązania projektowe okien dachowych. Osobiście polecam okna dachowe Roto, które dzięki zastosowaniu inteligentnych rozwiązań cechują się prostotą obsługi, swobodnym dostępem do okna oraz zapewniają dużo światła w pomieszczeniu, a także przenoszą widok zza okna na nasze poddasze. Dodatkową zaletą okien Roto jest fakt, że mogą być one montowane zarówno na poddaszach o dużej, jak i małej powierzchni z jednakowym poczuciem komfortu użytkowania.

Teraz czas na szczegóły. Aby zacząć myśleć o oknie w dachu od samego początku, musi najpierw zostać spełniony jeden podstawowy parametr – dach powinien być nachylony pod kątem minimum 15 stopni. Mniejszy kąt podczas między innymi obfitego deszczu czy śnieżycy mógłby narobić wiele szkód. Kiedy mamy pewność, że kąt nachylenia dachu jest odpowiedni czas na wybór odpowiedniego typu okna dachowego. W ofercie znajduje się wiele rodzajów okien: obrotowe, uchylne, obrotowo-uchylne, kolankowe, rozwierane, wysokościowe. Dobór odpowiedniego rodzaju jest raczej sprawą indywidualną i mocno zależy od upodobań i charakteru pomieszczenia. Nie ma tutaj lepszego ani gorszego rozwiązania, są tylko bardziej dopasowane i bardziej funkcjonalne. Przed zakupem radzę zapytać fachowca w sklepie, czy dokonany przez nas wybór określonego typu sprawdzi się w praktycznym zastosowaniu na naszym poddaszu.

Wybierając okno dachowe należy pamiętać także o takim szczególe jak rozmieszczenie okien. Zbyt wysoko umieszczone okno może popsuć końcowy efekt. Mogę podać przykład w własnego doświadczenia będąc posiadaczem okna wysokoosiowego Roto Designo R7. Okno umieszczone jest około 100 cm od podłoża i takie rozmieszczenie jest dla mnie wprost idealne.

Mam nadzieję, że moja krótka instrukcja dotycząca wyboru okna dachowego stanie się pomocna dla wielu z was. Jeżeli macie własne doświadczenia i pomysły oraz ciekawe doświadczenia związane z oknami dachowymi możecie podzielić się nimi w komentarzu.

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika