Jeśli wykonujesz pracę biurową i pracujesz długo w pozycji siedzącej to ten artykuł jest dla ciebie. Praca w pozycji siedzącej powoduje szereg zagrożeń dla zdrowia. Znacząco wzrasta obciążenie kręgosłupa i mięśni grzbietu, mięśni utrzymujących ciało w pozycji siedzącej, mięśni stabilizujących kręgosłup, mięśni ramion i rąk oraz mięśnie karku utrzymujące pionowo głowę.
Nacisk mięśni na naczynia krwionośne powoduje zmniejszenie przepływu krwi przez mięśnie. Dodatkowym obciążeniom ulega również dolny odcinek kręgosłupa. Długo utrzymywana pozycja siedząca może doprowadzić do zwyrodnienia stawów, zapalenia pochewek ścięgnistych, bólów mięśni i kręgosłupa.
Wybierając właściwe krzesła biurowe oraz zachowując prawidłową postawę możemy zapobiegać negatywnym skutkom długotrwałej pracy w pozycji siedzącej. Poniżej przedstawimy kilka najistotniejszych wskazówek, którymi należy kierować się przy wyborze krzeseł biurowych.
- Dopasuj krzesła biurowe do budowy ciała użytkowników. Krzesła biurowe oraz fotele biurowe powinny być dopasowane do wzrostu, wagi oraz sylwetki użytkowników. Osoby wysokie o masywnej sylwetce powinny wybierać krzesła z obszernym siedziskiem i wysokim oparciem. Krzesła biurowe z niskim oparciem, małym i wąskim siedziskiem są wskazane dla szczupłych i niższych osób.
- Oparcie krzesła biurowego powinno wspierać plecy przynajmniej do wysokości łopatek. Na wysokości lędźwi powinno być tak wyprofilowane, aby zapewniać wsparcie lędźwiowej części kręgosłupa. Jeśli krzesła biurowe posiadają regulacje wysokości oparcia można wówczas idealnie dopasować oparcie krzesła do użytkowników.
- Podłokietniki. Wsparcie ramion na podłokietnikach redukuje obciążenie kręgosłupa i ramion. Podłokietniki z regulacją wysokości umożliwiają utrzymanie kata 90st. pomiędzy barkiem a przedramieniem. Regulacja podłokietników pozwala na dopasowanie ich wysokości do wzrostu użytkownika. Podłokietniki z regulacją „przód-tył” pozwalają dopasować odległość podłokietników od biurka i zapewnić prawidłowe wsparcie przedramienia.
- Mechanizm ruchowy, w który wyposażone są krzesła biurowe, to najważniejszy element krzesła. W zależności od czasu pracy w pozycji siedzącej wybieramy mechanizm wg poniższych zasad. Do 4 godzin pracy zalecamy krzesła biurowe z mechanizmami: CPT, Tilt, Ergon 2L, Kontakt. Jeśli pracujesz w pozycji siedzącej 4-6 godzin polecamy krzesła biurowe z mechanizmami Multiblock lub Ibra. Do pracy siedzącej powyżej 6 godzin dziennie krzesła biurowe powinny posiadać mechanizm synchroniczny umożliwiający zsynchronizowane odchylanie się oparcia i siedziska w stosunku 2:1, swobodne kołysanie, regulację siły oporu oparcia, blokadę siedziska i oparcia w 4 pozycjach, ochronę przed uderzeniem oparcia w plecy po zwolnieniu blokady (Anti-Shock) oraz płynną regulację wysokości. Funkcje te posiadają następujące mechanizmy: Active-1, Active-IN, Epron Syncron, Epron Syncron Plus, Imarc 660, Imarc 840.
Jeżeli posiadasz już odpowiednie krzesło pamiętaj o wyregulowaniu wysokości krzesła, wysokości oparcia oraz o przyjęciu właściwej pozycji. Opis prawidłowej pozycji podczas pracy siedzącej znajdziesz na stronie www.krzeslabiurowe.metalica.com.pl.
Jan Nikodem
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.