Kuchnia na piętrze? Przecież to zupełnie niepraktyczne. A może po prostu nieschematyczne? Pokolenie naszych rodziców mieszkało w domach z kuchnią na parterze, pokolenie naszych dziadków i pradziadków też. Dlaczego więc my mielibyśmy zrobić coś inaczej? Żyjemy w przez lata utartych schematach. Może już czas je nieco przełamać?

Tradycyjne budownictwo nigdy nie pozwoliłoby sobie na to, aby zaburzyć od lat przyjęty schemat domu piętrowego. W projektach domów tradycyjnych kuchnia zawsze będzie na parterze. Tam też będą znajdować się jadalnia i salon, niekiedy też łazienka oraz tzw. gabinet. Piętro, albo bardzo popularne obecnie użytkowe poddasze od zawsze zarezerwowane było dla tzw. strefy nocnej, czyli dla sypialni. Na piętrze dla większej wygody domowników znajduje się także łazienka.

Wydawać by się mogło, że skoro ten stały schemat domu sprawdzał się przez lata nie należy go psuć, ani poprawiać. Przecież wszystko wydaje się w nim być bardzo praktyczne. Kuchnia, obok kuchni – jadalnia, przy jadalni zaś salon. Czy taki układ pomieszczeń nie jest idealny? Z pewnością ma on wiele zalet. Nie należy jednak od razu skreślać innowacyjnych pomysłów tylko dlatego, że psują ten przez lata utarty porządek. Zlokalizowanie kuchni na piętrze ma swoje uzasadnienie. Wystarczy tylko podejść do podziału domu nieco inaczej.

Projekt domu uwzględnia zazwyczaj oddzielenie strefy dziennej od strefy nocnej. Dzienna to salon, kuchnia, jadalnia i gabinet, nocna to sypialnie. Innym sposobem praktycznego podziału domu na strefy może być zorganizowanie w nim strefy domowej i strefy gościnnej. Wtedy lokalizacja kuchni na piętrze wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem.

Strefa domowa jak sama nazwa wskazuje to strefa, w której toczy się codzienne życie domowników, i tylko domowników. Jest to strefa bardzo prywatna, do której wstępu nie mają z reguły żadne obce osoby. Najpraktyczniej jest zlokalizować ją na piętrze. Strefa gościnna jak można by się domyślać jest strefą otwartą. Obejmuje ona z reguły cały parter. Strefa gościnna to właściwie jeden wielki salon, w którym przyjmuje się gości, obchodzi rodzinne uroczystości, albo spędza wspólny czas z rodziną. Z reguły znajduje się w nim kominek, kino domowe i sprzęt muzyczny oraz jakiś komplet wypoczynkowy, stolik kawowy, a niekiedy także wielki stół.

A wracając do kuchni. Lokalizacja jej na piętrze ma swoje uzasadnienie tylko wtedy, jeśli na tej samej kondygnacji znajduje się nie tylko część przeznaczona do przygotowywania posiłków, ale także część jadalna. Może to być po prostu kuchenny stół, barek ze stołkami barowymi, albo zlokalizowana tuż przy kuchni rodzinna jadalnia. Trudno sobie bowiem wyobrazić codzienne funkcjonowanie w domu, w którym wszystkie posiłki szykowałoby się na górze, a żeby je zjeść trzeba by było wędrować po schodach na dół.

Budowa domu z kuchnią na piętrze to rozwiązanie, które docenia coraz więcej młodych ludzi. W przypadku tych starszych górę bierze bowiem najczęściej siła przyzwyczajenia, choć może po przeczytaniu tego artykułu i oni nieco inaczej spojrzą na pomysł zlokalizowania kuchni na piętrze. Jeśli czeka Cię budowa domu i wybór projektu, weź pod uwagę to, że kuchnia na piętrze może być naprawdę praktycznym rozwiązaniem.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika