Kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w dermatologii estetycznej głównie w wypełnianiu zmarszczek, powiększaniu oraz poprawianiu konturu ust oraz modelowaniu twarzy. W zabiegach wykorzystuje się syntetyczny, odpowiednio stabilizowany kwas hialuronowy, wypełniający zmarszczkę i utrzymujący się w niej przez długi czas, ponieważ nie ulega szybkiemu rozpadowi. Substancja wiąże wodę, chroni przed wysuszeniem, wygładza naskórek i wspiera właściwości ochronne skóry.
Substancja jest całkowicie bezpieczna, ponieważ stanowi naturalny składnik ludzkiej skóry. Wiąże ze sobą włókna kolagenowe i elastylowe. Jako komponent macierzy międzykomórkowej skóry właściwej odpowiada za wiązanie wody i utrzymywanie jej odpowiednich ilości w tkankach, dzięki czemu skóra jest optymalnie nawilżona. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać maksymalnie aż 250 cząsteczek wody. Wraz z wiekiem naturalna zawartość kwasu hialuronowego w ludzkim organizmie spada, na skutek czego tworzą się zmarszczki, skóra wiotczeje, a owal twarzy traci swoją wyrazistość i regularność. Dermatologia kosmetyczna niweluje te efekty poprzez zabiegi polegające na wstrzykiwaniu syntetycznego kwasu hialuronowego.
Kwas hialuronowy jest w stanie związać od tysiąca do czterech tysięcy razy więcej wody niż wynosi jego masa i z tego powodu jest stosowany w produktach kosmetycznych jako jeden z najbardziej wartościowych czynników nawilżających. Już 1% roztwór wodny kwasu hialuronowego ma właściwości żelujące. Produkty kwasu hialuronowego można bezpiecznie stosować zimą, ponieważ przeciwieństwie do kremów, w których jest woda, nie wywołują teleangiektazji (rozszerzenia naczyń krwionośnych).
Kwas hialuronowy to mukopolisacharyd łączący z sobą włókna kolagenowe i elastynowe w skórze właściwej. Tworzy z wodą gęsty śluz lub żel. Kwas hialuronowy jest w stanie związać od tysiąca do czterech tysięcy razy więcej wody niż wynosi jego masa i z tego powodu jest stosowany w produktach kosmetycznych jako jeden z najbardziej wartościowych czynników nawilżających. Już 1% roztwór wodny kwasu hialuronowego ma właściwości żelujące. Kwas hialuronowy uzyskiwany jest z kogucich grzebieni lub wytwarzany biotechnlogicznie.
Otrzymywanie kwasu hialuronowego warunkach laboratoryjnych stało się przełomem w medycynie estetycznej. Iniekcje z kwasu hialuronowego są do tej pory najczęściej stosowaną i najbezpieczniejszą metoda wypełniania zmarszczek. Za ich pomocą można dokonać korekcji zmarszczek, przywracając młody wygląd skórze.
Użycie kwasu hialuronowego nie wymaga wcześniejszej próby uczuleniowej. Na około godzinę przed wykonaniem zabiegu fragment skóry, w który specyfik ma zostać zaaplikowany, smarowany jest kremem z zawartością środka znieczulającego. Sam preparat ma postać bezbarwnego, plastycznego żelu. Aplikowany jest na ogół za pomocą cienkich igieł, a całkowity czas zabiegu trwa zazwyczaj nie więcej niż 30 minut.
Rezultaty zabiegu są natychmiastowe jednak ze względu na to, iż kwas jest stopniowo wchłaniany przez organizm, większość pacjentów decyduje się na jego ponowną aplikację po upływie 6-12 miesięcy. Czas ten uzależniony jest od miejsca, w jaki preparat został zaaplikowany, trybu życia pacjenta, wieku oraz rodzaju skóry. Stanowi to zarazem wadę, jak i zaletę zabiegu. Wadę, gdyż do podtrzymania efektu niezbędna jest ponowna aplikacja. Zaletę, ponieważ jest on w pełni naturalnym środkiem, który nie wywołuje trwałej zmiany w wyglądzie, a wszystkie procesy są w pełni odwracalne.
W zasadzie nie ma większych przeciwwskazań do wykonywania tego typu zabiegów, jednak ostrożnością muszą wykazać się osoby nadwrażliwe na kwas, ze skłonnością do powstawania blizn przerostowych i stanów zapalnych skóry, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także osoby cierpiące na choroby o podłożu autoimmunologicznym.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.