Łańcuchy pokarmowe są powszechnie obecne w przyrodzie. To one kształtują nasze środowisko oraz zachodzące współzależności. Od setek lat łańcuchy pokarmowe przekształcały się w miarę rozwoju cywilizacji. Wiadomo, że przyroda rządzi się swoimi prawami i należy to uszanować. To dzięki niej człowiek może istnieć. Łańcuchy pokarmowe to szereg zależności pomiędzy roślinami a zwierzętami. Rośliny i zwierzęta żyją w ścisłej symbiozie ze sobą. Rośliny żywią się mikroelementami i substancjami odżywczymi, które czerpią z gleby. To właśnie ziemia dostarcza im niezbędnych składników odżywczych, aby mogły prawidłowo rosnąć. Czerpią z niej wszystkie potrzebne substancje odżywcze oraz wodę. Rosną, aby móc stać się pokarmem dla zwierząt i ptactwa. Zwierzęta, aby przetrwać są zmuszone do polowania. Wszystko jest uzależnione od hierarchii jaka panuje w przyrodzie. Łańcuchy pokarmowe to szereg przemian i zależności zachodzącymi podczas upływu czasu. Poprzez kolejne ery zwierzęta przechodziły kolejne etapy rozwoju. Te zagadnienia są szczegółowo opisane w szkole podstawowej. Łańcuchy pokarmowe to szereg współzależności. Chore i najsłabsze organizmy giną. Rośliny są potrzebne owadom, ptakom oraz zwierzętom, które się nimi odżywiają.
Łańcuchy pokarmowe powinny być szanowane przez człowieka. Nie powinniśmy w nie ingerować. Człowiek jest istotą ludzką, która ma najlepiej wykształcony umysł. Posiada rozum i wolną wolę, może świadomie podejmować decyzje oraz kształtować otaczające go środowisko. Wykorzystuje tę wiedzę do swoich celów. Korzysta z dóbr oferowanych przez przyrodę. Czasem jednak człowiek zachowuje się nieodpowiedzialnie. Zatruwa środowisko naturalne, nie dba o ekologię oraz prawa przyrody. W efekcie sam sobie szkodzi. Stosując pestycydy i nawozy do uprawy roślin, świadomie w mniejszym lub większym stopniu truje sam siebie. Pragnąc wyhodować jak największe rośliny, nie dba o skutki podejmowanych decyzji. Wykorzystuje nawozy, które wpływają na szybki wzrost roślin. Wszystko kosztem środowiska naturalnego oraz zdrowia poszczególnych ogniw łańcucha pokarmowego. Łańcuchy pokarmowe są uszkadzane. Rośliny oraz zwierzęta, które są ofiarami prowadzonej gospodarki człowieka są systematycznie niszczone. Wiele odmian cennych gatunków roślin ginie podczas stosowania nawozów na polach. Rośliny które są wytrzymalsze na nawozy zostają zatrute przez chemikalia. Następnie zjadają je zwierzęta, które w efekcie trafiają do organizmu człowieka. Takie łańcuchy źle wpływają na nasz organizm. Człowiek zjada mięso zawierające konserwanty. W skutek zanieczyszczenia organizmu zaczyna chorować.
Wydawać by się mogło, że w lepszej sytuacji są wegetarianie. Nic mylnego, oni również narażeni są na liczne zatrucia pokarmowe. W dzisiejszych czasach pestycydy są masowo stosowane szczególnie do wzrostu warzyw i owoców. Człowiek pragnąc osiągnąć zysk nie zwraca uwagi na zdrowie innych. Myśli, że odżywia się prawidłowo ponieważ je warzywa. Sądzi, że pochodzą one ze sprawdzonych źródeł. Warto odżywiać się zdrowo i spożywać produkty, które pochodzą z ekologicznych gospodarstw. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że to co jemy nie jest szkodliwe. Należy również promować zdrowe odżywianie i ograniczać używanie pestycydów, masowo stosowanych w gospodarce. Jeśli uświadomimy ludności, iż stosowanie chemii do uprawy roślin lub chowu zwierząt przynosi więcej strat niż korzyści, wówczas może zmieni się nastawienie ludzi i zaczną dbać o otaczającą przyrodę. Zwierzęta i rośliny to łańcuchy pokarmowe, które kierują się swoimi prawami, należy je szanować. Prawidłowy wzrost roślin i zwierząt to krok w kierunku zdrowego trybu życia. Dbajmy o prawidłowe łańcuchy pokarmowe, który eliminuje słabe ogniwa, ale również dostarczają niezbędnych składników potrzebnych do prawidłowego wzrostu organizmu.
O autorze
interesuję się sportem, moją pasją jest siatkówka, lubię jeździć na rowerze, a wolnych chwilach relaksować się przy dobrej muzyce oraz kawie...UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.