Badania wykazały, że alergicy stanowią już 10–30% populacji. Wiele osób po prostu nie wie, że jest na coś uczulona. Miejscem potencjalnie niebezpiecznym dla alergika jest np. łazienka. Zobacz, jak urządzić oraz pielęgnować to pomieszczenie, by zmniejszyć możliwość wystąpienia objawów alergicznych.
Kichanie, łzawienie oczu, podrażnienia skóry – oto niektóre przykre objawy, z którymi muszą zmagać się alergicy. Dlatego też powinniśmy się postarać o to, by pomieszczenie takie jak łazienka było zawsze czyste i suche – pleśń oraz drobnoustroje rozwijające się pod wpływem wilgoci tworzą mikroklimat, który jest niekorzystny dla praktycznie każdej osoby, a nie tylko tej chorej na alergię.
W pozbyciu się szkodliwej wilgoci pomogą nam na pewno okna z nawiewnikami oraz nawyk częstego wietrzenia (wystarczy kilka minut dziennie) pomieszczeń, a już w pierwszej kolejności tych, które są często zaparowane. Najlepiej, by w łazience znajdował się sprawny wentylator.
W ogóle należy zainwestować w dobrą wentylację. Świetnym rozwiązaniem jest montaż wentylacji mechanicznej (nawiewno-wywiewnej) z odzyskiem ciepła. Jak ona działa? Centrala wentylacyjna jest wyposażona w wentylator wyciągowy, który usuwa kanałami wywiewnymi zużyte powietrze z pomieszczenia oraz wentylator nadmuchowy, który wtłacza świeże powietrze z zewnątrz do środka.
Już na etapie projektowania łazienki zdecydujmy się na materiały wykonane z antypleśniowego tworzywa. Niebezpieczne alergeny znajdują się też w farbach (np. tych rozpuszczalnikowych), z tego też powodu pomalujmy ściany specjalną farbą, która nie szkodzą alergikom (sprawdźmy na opakowaniu, czy posiada ona odpowiedni certyfikat). Z kolei podłogę możemy wyłożyć gładkimi i łatwymi w czyszczeniu płytkami ceramicznymi (np. płytami w rozmiarze XXL).
Łazienkowe wyposażenie wybierajmy rozsądnie. Lepiej ograniczyć ilość rzeczy i sprzętów, na których tylko niepotrzebnie gromadziłby się kurz i roztocza. Często też wymieniajmy ręczniki oraz zrezygnujmy z suszenia w łazience prania. Pamiętajmy: tylko właściwe materiały oraz częste porządki sprawią, że osoby chore na alergię poczują się lepiej.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.