Jeszcze kilka lat temu definicja leasingu nie była w naszym kraju powszechnie popularna. Nie wcześniej niż od niespełna dziesięciolecia spółki cenią korzyści kontraktów leasingowych i ochoczo stosują np. leasing samochodowy. Leasing samochodowy to nic innego jak wynajem pojazdu (np. od producenta) w zamian za umówione miesięczne opłaty.
Raty te – podobnie jak w przypadku kredytów gotówkowych, które udzielają banki, mogą być równe, malejące lub rosnące, w zależności od warunków zawartej umowy. Po zakończeniu kontraktu leasingowego (umowa taka podpisywana jest zwykle na parę lat), finansujący i korzystający mogą automatycznie taką umowę przedłużyć, może tez wystąpić transfer praw własności na leasingobiorcę. To właśnie tego rodzaju, dochodowe dla przedsiębiorstw, warunki leasingu samochodowego wywołują, że przedsiębiorcy chętnie używają tej możliwości – wypożyczać auto w leasing zwiększają zasoby majątku do swojej firmy, a koszty leasingowe mogą dodać sobie do kosztów pozyskania dochodów, a w następstwie tego zmniejszając należny do pokrycia podatek dochodowy.
Przy zakupie auta, eksploatowanego dawniej w ramach leasingu, przedsiębiorca powinien uiścić z góry narzuconą wartość, zwiększoną o podatek od towarów i usług, czyli podatek VAT. Leasing samochodowy pojawia się zarówno jako leasing konsumencki – czyli taki, który dotyczy osób fizycznych, niemających działalności gospodarczej. Z tego gatunku leasingu korzysta na razie jednak mało osób – szacuje się, że leasing konsumencki stanowi około dwa procent podpisywanych w naszym kraju umów na leasing samochodowy.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.