Przewlekła niewydolność żylna (czyli zaburzenia krążenia) powoduje powstanie tak zwanych żylaków. Częstym obszarem, na jakim pojawiają się owrzodzenia żylakowate są podudzia. Wyleczenie takich owrzodzeń trwa od kilku miesięcy do kilku lat.
Występują one głównie u osób powyżej 60. roku życia. Owrzodzenia w większości przypadków powiązane są z niewydolnością żylną, czasami z chorobą tętnic, cukrzycą lub z urazami. Który lek na wrzody podudzi stosować? W zapobieganiu oraz leczeniu owrzodzeń pomogą: zbicie wagi, ruch, noszenie wygodnych butów.
Należy unikać długiego stania oraz siedzenia, kąpieli w gorącej wodzie oraz bardzo intensywnego uprawiania sportu. Bardzo dobrą metodą leczenia owrzodzeń jest terapia uciskowa. Polega na noszeniu uciskowych podkolanówek lub bandaży. Przeprowadza się również leczenie chirurgiczne.
Odleżyna to uszkodzenie skóry i tkanek. Powstają wskutek długotrwałego ucisku, zwłaszcza u osób przykutych do łóżka. Odleżyny najczęściej występują w okolicy kości krzyżowej, ogonowej, pośladków, na piętach albo na biodrach, jednak mogą się również pojawić na ramionach, kostkach czy kolanach.
Ich powstawaniu sprzyjają choroby to jest: cukrzyca albo miażdżyca. Prócz leczenia okładami wskazane jest chirurgiczne oczyszczenie ran. Zakażenie odleżyny może prowadzić do rozwoju sepsy i do śmierci. By zapobiec zakażeniu stosuje się lek na odleżyny zawierający jodopowidon lub sól srebrową sulfatiazolu.
Oparzenie słoneczne objawia się pieczeniem, bólem i występowaniem pęcherzy. Jednak długie przebywanie na słońcu może też powodować nudności, dreszcze czy też omdlenia. Osoba beztrosko, przez wiele godzin przebywająca na słońcu może czuć się bardzo źle i być zmuszona do przebywania w szpitalu. Poparzona słońcem skóra z bąblami jest podatna na infekcje.
Jak leczyć oparzenia słoneczne?
Jeżeli oparzenie nie jest bardzo poważne możemy sobie pomóc domowymi sposobami. Na zaczerwienienie, swędzenie i pęcherze pomogą schłodzone kwaśne mleko albo jogurt. Ukojenie przyniesie także chłodny prysznic oraz okłady z octu. Aby poparzona skóra się zregenerowała musi zostać odpowiednio nawilżona oraz natłuszczona. Należy więc smarować poparzoną powierzchnię skóry kremem, spożywać dużo wody oraz spożywać wapń. Jeśli wychodzimy z domu i świeci słońce, powinniśmy zakryć podrażnione miejsca ciała. Jednak nie zawsze domowej roboty lek na oparzenia wystarczy. Jeśli po długim przebywaniu na słońcu odczuwamy mdłości i kręci nam się w głowie trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.