Odkąd tylko się pojawiła, grypa zawsze była ogromnym zagrożeniem i przyczyną strachu. Nawet w XXI wieku, kiedy rozwój medycyny postępuje w tak szybkim, niemal błyskawicznym tempie, wielu ludzi nadal obawia się grypy. Właściwie chodzi tu nie o samą chorobę, co o powikłania z nią związane. Poza tym, w ostatnich latach systematycznie pojawią się nowe, coraz groźniejsze odmiany grypy. Zmutowane wirusy, przed którymi trudno jest się bronić, grożą jeszcze bardziej niebezpiecznymi powikłaniami. Walka z grypą, jej objawami i możliwościami zakażenia jest coraz cięższa. Dostęp do szczepionek jest utrudniony, a koszty takiej prewencji są bardzo duże i nieraz przekraczają możliwości finansowe przeciętnego Polaka.
Nic więc dziwnego, że coraz częściej mówi się o panicznym strachu przed grypą, co dotyczy nie tylko Polski, ale też całej Europy. O ile zdążyliśmy się już przyzwyczaić do sezonowej grypy, która w okresie wiosny i jesieni nieustannie nas atakuje, o tyle panikę wywoływać mogą nowe odmiany grypy, występujące w skali europejskiej i utożsamiane z epidemiami tej choroby. W ostatnich latach zagrożeniem był już ptasia grypa, w tym roku żniwo zbiera świńska grypa, której powikłania mają zazwyczaj dramatyczne konsekwencje. Sama choroba, często mylona ze zwykłym przeziębieniem bądź sezonową grypą, często nie jest tak szkodliwa, jak właśnie powikłania z nią związane – zapalenie oskrzeli, gardła, krtani oraz prawdopodobnie najgroźniejsze – zapalenie płuc. Zaawansowane stadium grypy często uniemożliwia wyleczenie chorego, dlatego tak ważne jest, by nie ignorować różnych objawów, mogących być symptomami grypy.
Kaszel, gorączka czy katar często kojarzone są jedynie z przeziębieniem, jednak nierzadko są to właśnie objawy grypy. Do tego dochodzi charakterystyczne uczucie „łamania” w kościach. Jeśli zauważymy u siebie podobne dolegliwości, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza, ponieważ tylko szybka diagnoza daje szansę na całkowite wyleczenie.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.