Libido – popęd seksualny. Inaczej psychiczna reprezentacja pobudzenia pochodzącego z wnętrza organizmu mająca na celu zaspokojenie potrzeb seksualnych.
Biologiczne różnice między libido męskim a kobiecym
U kobiet występuje (szczególnie w młodości) niski poziom testosteronu, co objawia się psychicznie w bierności, zależności, większej skłonności do kontemplacji, dominacji sił społecznych, mniejszej władczości. Może to stłumić popęd płciowy pod naporem określonych uczuć.
Pod wpływem estrogenu u kobiet pośrednio ulega obniżeniu poziom dopaminy w mózgu, przez co zwłaszcza w odpowiednich fazach cyklu pojawia się (ograniczony) efekt rozluźnienia, nawet bez orgazmu.
Co może być przyczyną zaburzeń libido?
Może być ich wiele, począwszy od fizjologicznych, np. związanych z poziomem hormonów, po psychologiczne, wynikające ze stresu czy depresji.
Fizyczne zaburzenia libido to cukrzyca, choroby serca i układu krwionośnego, zaburzenia hormonalne, choroby neurologiczne, uzależnienia (alkohol, narkotyki, nikotyna), leki.
Przyczyny psychogenne, depresja, stany nadmiernego lęku i niepokoju, problemy w związku ( seksualne, ale nie koniecznie), lęk przed niepowodzeniem w kontaktach seksualnych.
Aktywność fizyczna a libido
Udowodnione jest, że ludzie regularnie uprawiający sport są znacznie bardziej wrażliwi, jeśli chodzi o pobudzenie erotyczne. Ruch usprawnia krążenie i dodaje energii.
Wspomnienia
Czasem wystarczy po prostu obejrzeć stare zdjęcia, na których byliśmy zakochani, przytuleni. Album z miesiąca miodowego może naprawdę ożywić, nawet bardzo zapomniane libido.
Ostre przyprawy
Dania bogate w chilli zawierają substancję zwaną kapsaicyną, która pobudza końcówki nerwowe, stymuluje produkcję hormonów szczęścia i przyspiesza rytm bicia serca.
Jak radzić sobie z niskim libido?
Lekarze ginekolodzy proponują zazwyczaj terapie hormonalne, które jednak powodują wiele skutków ubocznych (nadmierne owłosienie, zmiany barwy głosu, uszkodzenia wątroby). Często stosuje się też psychoterapię, jednak skutki terapii nie są natychmiastowe.
Skuteczne może okazać się tutaj ziołolecznictwo. Takie preparaty zwiększają zarówno pewność siebie w kontaktach intymnych. Redukują napięcia związane ze stresem, skracają czas potrzebny kobiecie na osiągnięcie gotowości do współżycia. Co najważniejsze, zwiększają ilość i siłę przeżywanych orgazmów.
Libido a menopauza
Główną przyczyną zaniżenia libido w czasie klimakterium jest spadek hormonów (głównie estrogenów i androgenów). Następuje obniżenie czucia w strefach erogennych, skrócenie fazy orgazmu, zmniejszenie przekrwienia gruczołów sutkowych i skóry w czasie podniecenia, zmniejszenie nabrzmienia łechtaczki i zdolności podnoszenia warg sromowych.
Pigułki antykoncepcyjne
Obecnie antykoncepcję hormonalną stosuje kilkaset milionów kobiet na całym świecie. Na podstawie długoletnich obserwacji wiadomo, że niektóre kobiety przyjmujące pigułki antykoncepcyjne skarżą się, że pod wpływem pigułek dochodzi u nich do obniżenia lub całkowitego zaniku libido.
Jednak, jeśli by tak naprawdę było to, dlaczego dotyczy to wąskiej liczy kobiet? Znaczna większość nie doświadcza niczego takiego, a nawet twierdzi, że dzięki dobremu zabezpieczeniu antykoncepcyjnemu częściej odbywa stosunki i dzięki niemu odczuwa większą satysfakcję seksualną.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Nie ma co… faceci nie mają takich problemów. Wystarczy dieta bogata w cynk i magnez oraz ładna pani z boku i libido pozostaje niczym u młodego byczka 😉