Potrzeba uważnego czytania umów jest w dzisiejszych realiach gospodarczych właściwie na granicy konieczności. Nie należy jednak domniemywać, że celem przygotowujących dla nas umowy firm jest wprowadzanie nas w błąd albo wyłącznie z perfidności wynikające najistotniejszych fragmentów niekorzystnych dla nas przepisów małym druczkiem.
Na pierwszym miejscu jest tutaj przede wszystkim ilość i złożoność różnych przepisów, które muszą być wzięte pod uwagę przy zawieraniu jakiejś umowy o charakterze bankowym. Poza tym umowa zawierana z nami musi też zabezpieczać interes banku w rozumieniu bezpieczeństwa jego aktywów, zgromadzonych dzięki zaufaniu jego wcześniejszych klientów i nie zasadza się na braku zaufania do kolejnego z zawierających umowę.
W dziedzinach związanych z lokatami bankowymi i ich gwarancjami bezpieczeństwa czytanie umów w kontekście własnego poczucia bezpieczeństwa jest szczególnie ważne: zazwyczaj pamiętamy o istnieniu bytu zwanego Bankowym Funduszem Gwarancyjnym i choć możemy nie nosić w pamięci szczegółowych danych tyczących się wysokości kwot gwarantowanych, sposobu i terminów ich wypłat i innych szczegółów z tym powiązanych, zakładamy że zawarcie umowy lokaty w budynku banku jest równoznaczne z zawarciem umowy z bankiem.
Tymczasem jest całkiem spora grupa lokat, dla których bank jest jedynie pośrednikiem, a jako taki nie jest i nie staje się stroną umowy – dobrodziejstwo wsparcia się zabezpieczeniami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest możliwe tylko wtedy, kiedy stroną umowy jest instytucja objęta gwarancjami BFG – a ten udziela takowych gwarancji jedynie bankom występującym na dodatek jako strona umowy. Druga istotna kwestia dotycząca podlegania lub nie Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu tyczy się rodzaju produktu, jakim jest nasza planowana lokata.
I z całą pewnością o tę część należy zapytać w każdym banku przed podpisaniem umowy – wystarczy poprosić, by wskazano nam w treści umowy zapis dotyczący emisji interesującego nas produktu, a mówiąc dokładniej należy zbadać, czy jest to produkt powstający w związku z podjęciem „czynności” bankowej w rozumieniu ustawy Prawo bankowe. Jeśli bowiem produkt, w którego sprawie chcemy zawierać umowę wiąże się z zaistnieniem „czynności bankowej” – będzie on objęty gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Mówiąc najkrócej, można spodziewać się że nie są w obrębie gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego takie produkty, jak jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, polisy lokacyjne, szczególnie w koncepcji znanej jako strukturyzowane lokaty w formie polisy ubezpieczeniowej oraz lokaty w formie certyfikatu depozytowego.
Lokaty ranking – zestawienie krótko i długoterminowych lokat bankowych z stałym oprocentowaniem nominalnym.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.