LUMINA House jest wynikiem polsko-duńskiej współpracy wizjonerów nowoczesnej architektury. Projekt uwzględnia współczesne potrzeby wymagającego człowieka, ale jest też odpowiedzią na trendy globalne, zmierzające w kierunku zrównoważonego rozwoju i ekologii. Z współtwórcą przedsięwzięcia – Henrikiem Norlanderem Smithem z firmy VELUX – rozmawiamy o czynnikach kształtujących mikroklimat w domu, o perspektywach budownictwa energooszczędnego, a także o ideach, z których wyrósł projekt LUMINA House.
ARCHIPELAG: Jakie pomysły i strategie towarzyszyły projektowaniu LUMINY?
Henrik Norlander Smith: Projekt LUMINA House opiera się na podstawowych ideach ograniczenia emisji CO2 oraz optymalizacji zużycia energii w domach. Dlatego tak konieczne jest, by postrzegać budynek jako holistyczną całość, a nie tylko sumę jego komponentów. Przełożyło się to na proces projektowania, który wyróżnia się nowym podejściem do dotychczasowych zasad, określających nie tylko zewnętrzny wygląd i funkcjonalność standardowego domu, ale przede wszystkim organizację jego wnętrza oraz funkcji, które pełni.
ARCHIPELAG: Koncepcja ARCHIPELAGU I VELUXA bazuje więc na założeniu energooszczędności. Jak to podejście przekłada się na znaczącą rolę okien w projekcie? Co dzięki nim zyskuje LUMINA?
Henrik Norlander Smith: Ideą nadrzędną projektu jest energooszczędność zakładająca wykorzystanie dostępnych źródeł energii naturalnej, np. słońca. Istotną rolę w pozyskiwaniu tej energii odgrywają właśnie okna, które powinny być zamontowane w strategicznych miejscach budynku, umożliwiających pozyskiwanie ciepła z energii słonecznej i zapewniających optimum naturalnej wentylacji. Ważne jest także, aby dopasować rodzaj okna do stron świata, uwzględniając położenie budynku względem północy i południa. Efekt zastosowania tych założeń może być zwiększony np. poprzez montaż dodatkowych żaluzji lub rolet, tworzących swoiste „elastyczne okrycie ” domu, zimą utrzymujące ciepło wewnątrz, a latem na zewnątrz.
ARCHIPELAG: LUMINA House to efekt kooperacji polsko-duńskiej. Jakie cechy zapewniła LUMINIE fuzja dwóch różnych kultur, wizji architektonicznych?
Henrik Norlander Smith: Dzięki współpracy dwóch profesjonalnych zespołów, udało nam się osiągnąć syntezę najlepszych pomysłów oraz pokonać przeszkody rynkowe. Dlatego też LUMINA House jest z jednej strony lokalnym przedsięwzięciem z korzeniami w polskiej tradycji, a z drugiej obejmuje globalną wizję przyszłych trendów skupionych wokół idei innowacyjnego projektowania, energooszczędności i zdrowego mikroklimatu wewnątrz domu.
ARCHIPELAG: VELUX kieruje się dewizą „gdzie jest światło, tam jest życie”, ARCHIPELAG buduje „domy z dobrą energią”. Jak połączenie tych koncepcji wpływa na tworzenie odpowiedniego mikroklimatu w LUMINIE?
Henrik Norlander Smith: Liczne badania naukowe dowodzą, że światło dzienne pozytywnie oddziałuje na zdrowie, produktywność, zdolność uczenia się u dzieci i ogólne dobre samopoczucie. Duży wpływ na mikroklimat ma również świeże powietrze pochodzące z wentylacji. Ogranicza bowiem m.in. negatywne konsekwencje promieniotwórczości elektronicznych sprzętów AGD, tym samym minimalizując ryzyko wystąpienia alergii. Inne badania mówią, że mieszkańcy Unii Europejskiej spędzają aż 90% swojego czasu w domu oraz że zdrowego mikroklimatu nie zapewnia nawet 30% istniejących budynków. Ponadto, każdy z nas konsumuje średnio 2 kg jedzenia i wdycha 15 kg powierza dziennie. Wynika z tego, że jakość powietrza w domu, w którym żyjemy, ma dla zdrowia ogromne znaczenie.
ARCHIPELAG: Oznacza to, że okna VELUXA jako element zapewniający maksymalną ilość światła dziennego oraz właściwą wentylację, sprzyjają mikroklimatowi LUMINY?
Henrik Norlander Smith: Tak. Odpowiednia dawka światła dziennego w połączeniu z wentylacją warunkują osiągnięcie optimum domowego komfortu i minimalnego zużycia energii zgodnego z nowymi standardami. W świecie, w którym problemy zdrowotne jego mieszkańców wciąż rosną (wzrost przypadków zachorowań alergicznych), wewnętrzny mikroklimat budynku staje się kluczowym czynnikiem przy projektowaniu domu.
ARCHIPELAG: Jaką wizję budownictwa energooszczędnego ma VELUX?
Henrik Norlander Smith: VELUX chce upowszechnić nową generację budownictwa energooszczędnego, które ogranicza zużycie energii z paliw kopalnianych, nie obniżając komfortu życia mieszkańców, zapewnia także zdrowy mikroklimat ze świeżym powietrzem i dostatkiem światła dziennego, jednocześnie troszcząc się o wysoką jakość architektoniczną budynku. Określamy to terminem „Sustainable Living”, czyli sposób na życie w równowadze z naturą i rozwojem technologiczno-ekonomicznym.
ARCHIPELAG: Czy założenia tej koncepcji znajdują zastosowanie w projekcie LUMINA House?
Henrik Norlander Smith: Jako „dom aktywny” spełnia on wymagania trwałości i stabilności budynków z naciskiem na wygodę jego mieszkańców. Jestem pewien, że w ciągu najbliższych lat projekt ten wyznaczy nowe standardy w Polsce, które będą odpowiedzią na już kształtujące się, proekologiczne trendy globalne.
ARCHIPELAG: Można uznać, że LUMINA, wykorzystująca nowoczesne podejście do architektury, jest konkretną inwestycją w przyszłość, odpowiedzią na stan gospodarki surowcowej, a nawet eko-modę na to, co zdrowe i naturalne. Jak postrzega Pan ten innowacyjny projekt w kontekście globalnym, ekologicznym, przyszłościowym?
Henrik Norlander Smith: LUMINA zaprojektowana została tak, by wykorzystywać naturalne uwarunkowania klimatyczne i geograficzne, dzięki czemu możliwa będzie budowa domu o neutralnym poziomie CO2, nie wpływającym negatywnie na środowisko. Inteligentne domy przyszłości, takie jak LUMINA, będą projektowane, by chronić wewnętrzny mikroklimat budynku w sposób automatyczny. Zastosowane w nich nowoczesne rozwiązania pozwolą inteligentnie sterować temperaturą i zapewniać właściwą wentylację.
Oddzielną kwestią są takie zjawiska jak: zmiany klimatyczne, kurczące się zasoby surowców nieodnawialnych i rosnące ceny energii, które sprawiają, że konieczne jest nowe podejście do projektowania, uwzględniające wszystkie wymienione czynniki oraz nastawione na troskę o zdrowie pokoleń obecnych i następnych. Efektem tego świadomego, globalnego podejścia jest właśnie LUMINA.
Partnerzy nowoczesności:
Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A., VELUX Polska Sp. z o.o., Schüco International Polska Sp. z o.o., Plannja Sp. z o.o., Bank BPH, Microtech International S.A., URSA Polska Sp. z o.o., Rekuperatory Sp. z o.o., Rockwool Polska Sp. z o.o., Xella Polska Sp. z o.o., Stiebel Eltron-Polska Sp. z o.o., KRONOPOL Sp. z o.o., Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. marka Weber (maxit), S. Siedle & Söhne OHG, Polska Woda Deszczowa Sp. z o.o., TECE Sp. z o.o., GLASPOL Saint-Gobain, Stahlton Polska Sp. z o.o., ASTRA-Technologia Betonu Sp. z o.o., REHAU Sp. z o.o., Simpson Strong-Tie Sp. z o.o., DECEUNINCK Polska Sp. z o.o. (system TWINSON), „Dom & Wnętrze”, „Budujemy Dom”, Grupa e-budownictwo.pl
O autorze
Informacje prasowe przesyłane przez agencje PR.UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.