włosy

Od wieków wiadomo, że ogólny stan naszego organizmu może mieć wpływ na nadmierne wypadanie włosów. Wszystko jest dobrze dopóki problem ten nie dotknie nas samych. Coraz częściej lekarze dermatolodzy przyjmują pacjentów, którzy cierpią na wzmożone wypadanie włosów i nie mogą poradzić sobie z łysieniem.

Co to jest łysienie?

Łysienie to objaw chorobowy polegający na postępującym zaniku wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Schorzenie to nie dotyczy wyłącznie mężczyzn. Coraz częściej na łysienie skarżą się kobiety, dla których problem wypadania włosów jest szczególnie uciążliwy.

Łysienie u kobiet

Wzmożone wypadanie włosów u kobiet prowadzi do łysienia androgenowego typu damskiego oraz do łysienia rozlanego.

Na łysienie androgenowe mają zarówno wpływ czynniki genetyczne, jak i hiperandrogenizm, czyli podwyższony poziom androgenów. U pań występują dwa okresy szczytu utraty włosów – między dwudziestym a dwudziestym czwartym rokiem życia oraz między trzydziestym piątym a trzydziestym dziewiątym rokiem. Łysienie przybiera zwykle rozlany charakter. W przypadku łysienia androgenowego, utrata włosów następuje szczególnie w kątach czołowych i na szczycie głowy. Często towarzyszy mu nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy.

Łysienie rozlane jest zwykle objawem różnorodnych stanów chorobowych, wśród których warto wymienić: obniżony poziom żelaza w surowicy krwi (czasami bez objawów niedokrwistości), nerwice, zaburzenia hormonalne.

Kobiety mogą tracić włosy również z przyczyn poporodowych. Łysienie poporodowe rozpoczyna się w 10-13 tygodniu po porodzie i trwa do około 20 tygodnia. W większości przypadków po kilku miesiącach dochodzi do całkowitego odrostu włosów.

Łysienie menopauzalne dotyczy kobiet w okresie przekwitania. Ten typ łysienia przejawia się w rozległym przerzedzeniu włosów na szczycie głowy. U takich kobiet można zaobserwować jednoczenie objawy hirsutyzmu, które z upływem czasu od zakończenia miesiączkowania, stale się nasilają z powodu zachwiania stosunku ilości estrogenów do androgenów.

Łysienie u mężczyzn

Zwykło się przyjmować, że łysienie to zjawisko charakterystyczne dla każdego mężczyzny. Typowe męskie łysienie (łysienie androgenowe) uwarunkowane jest genetycznie. Występuje ono u większości mężczyzn. Skąd się bierze? Wytwarzany od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej testosteron sprawia, że część mieszków włosowych w pewnych okolicach głowy zaczyna coraz wolniej wytwarzać włosy. Stają się one coraz cieńsze, aż w końca całkowicie zanikają. Niestety nawet dzisiejsza medycyna nie jest w stanie całkowicie zatrzymać lub odwrócić proces łysienia tego typu. Bardzo rozmaity przebieg łysienia powoduje, że zarówno już dwudziestolatek, jak i pięćdziesięciolatek może mieć ostatecznie ukształtowaną łysinę.

Przyczyny łysienia

Na łysienie, poza czynnikami genetycznymi, ma znaczący wpływ także stres, zaburzenia hormonalne, czy nieprawidłowe odżywianie. Także i nieprawidłowa pielęgnacja przejawiająca się nadmiernej ilości zużywanych środków chemicznych, narażanie włosów na promieniowanie ultrafioletowe czy codzienne używanie prostownicy, lokówki powoduje, że na naszej głowie jest coraz mniej włosów.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.