W październiku ukazała się debiutancka książka Macieja Twaroga, zatytułowana Alfabet nowohuckiego przedmieścia. Pozycje wydano zarówno w formacie książki tradycyjnej, jak i w formie ebooka. Książka jest rodzajem spacerownika, w którym autor próbuje nie tylko opisać przestrzeń Nowej Huty z jej skomplikowaną, poplątaną i nierzadko bolesną historią, jak również z własnym dzieciństwem, z okresem dojrzewania, z demonami młodości.
Maciej Twaróg jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci związanych z Nową Hutą. Trzydziestokilkuletni pisarz zdążył zarówno zaliczyć poważne zaangażowanie polityczne po prawej stronie sceny, jak i rozczarować się polityką i zająć się pracą na rzecz lokalnej społeczności. Już jako radny chciał przede wszystkim poprawy jakości życia na Hucie. Interes Nowohucian zawsze był dla niego ważniejszy od politycznego przyporządkowania.
Wielokrotnie nagradzany za swoje zaangażowanie i za konkretne wyniki jego działań, Twaróg postanowił napisać książkę, która pozwoli mu opowiedzieć o Hucie, którą kocha najbardziej: Hucie swojego dzieciństwa. Hucie, gdzie podwórka zawsze były pełne, a ludzie byli na siebie nawzajem otwarci. Ta nostalgiczna opowieść nie jest jednak tylko osobista: pokazuje się tutaj sporą część Nowej Huty w nowym oświetleniu, w nowej perspektywie. Jest tu trochę anegdot, ale przede wszystkim w książce tej jest zamknięta prawdziwa hucka atmosfera, prawdziwy duch huty.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.