Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) opracował analizę, gdzie określa najbardziej prądochłonne urządzenia w standardowym gospodarstwie domowym. Mianowicie wynika z niego, że na pierwszym miejscu jest lodówka. Zaledwie nieco mniej energii potrzeba na oświetlenie a także pracę drobnego sprzętu AGD jak i na kuchnię elektryczną. Następna na spisie znajdzie się pralka. Z kolei czajnik na prąd pobiera prawie tak dużo energii, jak telewizja plus wieża CD. Na końcu spisu znajduje się zmywarka, kuchenka mikrofalowa a także komputer. Tyle na temat sprzętów domowych, a gdy do tego dołożymy kosiarki, wiertarki, spawarki i inne sprzęty do warsztatu ale też ogrodnicze stwierdzimy, że ciągniemy ogrom energii elektrycznej. Jak więc jej trochę zaoszczędzić?
Skupmy się na urządzeniu najbardziej prądochłonnemu, zatem na lodówce. Przy jej kupnie powinniśmy sugerować się klasą energetyczną. Najkorzystniejsze, więc pobierające najmniejszą ilość energii są tego typu z kategorii od A do A plus plus. Gdy mamy możliwość wybrania drugiej taryfy u naszego operatora energii mądrym jest ustawić chłodziarkę tak, aby działała nocą. W celu oszczędności energii elektrycznej w toku użytkowania chłodziarki trzeba nie zapomnieć, aby nie instalować jej w ciepłych rejonach domu, czyli przykładowo przy kaloryferze albo kuchence. Opłaca się regularnie rozmrażać chłodziarkę oraz zamrażarkę. Lepiej nie wkładać ciepłego jedzenia do chłodziarki, ponieważ na ochłodzenie go urządzenie pobierze dużo więcej energii elektrycznej, niżeli przy zimnym produkcie. Jeśli mamy sporo czasu, by rozmrozić żywność, moglibyśmy dać je do chłodziarki, bowiem wtedy to zamrożone jedzenie będzie wypuszczać zimno, a lodówka będzie mniej energicznie pracowała. Poza tym ważne jest, aby nie zostawiać lodówki otwartej dłużej, niżeli tego potrzebujemy.Przestrzegając wcześniej wspomniane zasady mamy pewność, że nasza lodówka pobierze tak niewiele energii jak to tylko wykonalne.
A cóż z pozostałymi sprzętami kuchennymi? Tu też istnieją godne uwagi przykłady. Zakupując kuchnię elektryczną, musimy zwrócić uwagę na dobór płyty grzejnej: najbardziej ekonomiczna jest płyta indukcyjna, najmniej – żeliwna. Istotna wydaje się także rozmiar garnka. Winien on być odpowiedni do miary palnika, ażeby gorąco się nie marnowało. Sporo energii moglibyśmy zaoszczędzić, korzystając z pokryw do garnków. Przechodzimy do pralki. Pranie powinno się robić jedynie, gdy pralka jest pełna. Inaczej marnujemy i prąd, ale i wodę. Ubrania w mniejszej skali zabrudzone można prać w mniejszej temperaturze. Warto nie korzystać z prania wstępnego, gdyż zazwyczaj jest niepotrzebne.
A co ze sprzętami do garażu? One ciągną dużo energii, jednak ciężko bez nich prowadzić dom. Wszak od czasu do czasu trzeba wywiercić otwór w ścianie czy coś zespawać, a już z całą pewnością obowiązkowe okaże się koszenie trawnika. Żeby zaoszczędzić na prądzie lepiej wybierać innowacyjne a także przeważnie dużo poręczniejsze oraz bardziej komfortowe produkty, dla przykładu spawarki MIG moglibyśmy zastąpić równie dobrymi spawarkami inwertorowymi, które ściągają mniej energii.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.