Już pobieżna analiza przeciętnego dowodu rejestracyjnego pozwala zauważyć nieco niezrozumiałe rubryki. Poza rodzajem samochodu, rokiem produkcji i przyzwoleniem do ruchu, znajdują się w nim również „Dopuszczalna ładowność” oraz „Największy dopuszczalny nacisk osi”. Są to dane określane przez producenta danego pojazdu i nie zmieniają się w trakcie całego użytkowania. Dotyczą one ciężaru, jaki może zostać załadowany bez szkody dla samochodu, drogi, po której się porusza oraz dla środowiska naturalnego. Kierowca powinien być świadomy, że istnieją ustalenia dopuszczalnej i rzeczywistej masy pojazdu, które kontroluje najazdowa waga platformowa..
Czym są te obie wartości i czy każda waga platformowa pozwala je kontrolować? Jak łatwo się domyślić, waga rzeczywista pojazdu wynika z jego konstrukcji oraz przeznaczenia. Miejski samochód osobowy nie przekroczy 1 tony, z kolei ogromna ciężarówka to nieporównywalnie większy moloch. Wartości te są określane przez producenta, do ich sprawdzenia idealnie nada się najazdowa waga platformowa.
Dopuszczalna waga całkowita jest sprawdzana głównie w przypadku samochodów dostawczych oraz ciężarowych – tu również przydaje się waga platformowa – pojazdy muszą kolejno najechać wszystkimi kołami na jej powierzchnię po ty, by sprawdzić, czy nie przekroczono normy. A jakie są skutki zignorowania wyniku, jaki pokazała najazdowa waga platformowa? Nadmierne obciążenie samochodu to równocześnie nadmierne obciążenie dla drogi, którą się porusza. Z czasem powstają bruzdy i pęknięcia, które uniemożliwiają sprawne poruszanie się. Tym samym sposobem, waga platformowa może uchronić przed problemami komunikacyjnymi. Przeładowanie pojazdu wpływa negatywnie na jego konstrukcję, która znacznie szybciej się zużywa. Skutkiem nieco bardziej długodystansowym jest zatrucie powietrza – nadmiernie obciążony samochód musi wytworzyć więcej szkodliwych spalin aby sprawnie się poruszać. Pomocą służy właśnie waga platformowa.
Jednakże, czy warto dla jednorazowego przetransportowania towarów w większej ilości ignorować wskazania, jakie pokazuje samochodowa waga platformowa? Ta opacznie pojmowana oszczędność w dalszym czasie skutkuje wieloma szkodami, włącznie z ogromnymi karami finansowymi.
Waga platformowa stosowana jest również w warsztatach samochodowych, które w razie potrzeby określają masę danego pojazdu. Są również stosowane w przypadku pojazdów, których nie spotkamy na miejskich ulicach – wagi platformowe umożliwiają ważenie samochodów stosowanych w przemyśle wydobywczym. Funkcja tarowania, jaką zwykle posiadają wagi platformowe, pozwala odjąć wartość urobku znajdującego się na naczepie od rzeczywistej masy samochodu. I tak oto, stalowa samochodowa waga platformowa zaczyna działać na tej samej zasadzie, jak jej mniejsze siostry stosowane podczas ważenia najzwyklejszych, kuchennych pudełek. Tak samo jak wagi platformowe samochodowe, muszą mieć one funkcję tarowania, dodawania, odejmowania – różnią się jedynie gabarytami. W przemyśle samochodowym stosuje się również wagi platformowe do zabudowy w podłożu – w ten sposób pojazd może bezpiecznie znaleźć się na jej powierzchni bez konieczności wykonywania skomplikowanych najazdów.
Stosując wagi platformowe można łatwo sprawdzić, czy wymogi zawarte w dowodzie rejestracyjnym nie zostały przypadkiem przekroczone i tym samym uniknąć wielu nieprzyjemności.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.