Dawniej żeby odnieść sukces, sportowiec musiał wyłącznie sporo ćwiczyć. Dzisiaj gdy rywalizacja w świecie sportu jest wielka, tylko ćwiczenie nie zapewni sukcesu. Zatem sportowiec, w celu zwycięstwa ma obowiązek ponadto poprawnie się odżywiać plus korzystać z odnowy biologicznej i stosować masaż.
Mecz za meczem, zawody za zawodami – oto codzienne życie profesjonalisty. Dlatego niemal każdy marzy, by po wyczerpujących zawodach położyć się na łóżko do masażu i ukoić przeciążone ciało. To nie tylko kaprys, ale niezbędny proces przygotowań do sportowych starć. Dlatego masaż sportowy od wielu lat jest niezbędnym zabiegiem w treningu sportsmenów. Pozwala on pokonać skutki zmęczenia wywołane wysiłkiem fizycznym.
Okazuje się także niezbędny w sytuacjach, gdy sportowcy muszą podjąć wysiłek, zanim zdążą odpocząć, czyli np. w wieloetapowych wyścigach kolarskich czy tygodniowych rozgrywkach tenisowych, piłkarskich itd. W tych przypadkach masaż pozwala na natychmiastowy odpoczynek.Co to właściwie jest ten masaż sportowy? Podobny jest do masażu klasycznego z tą różnicą, iż w czasie masażu sportowego stosuje się dłuższe, bardziej energiczne jak i mocniejsze rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie jak i wyciskanie.
Nie zawsze konieczne okazuje się łóżko do masażu, ponieważ w pewnych wypadkach (np. podczas skurczu mięśni w trakcie rozgrywek) wystarczy jedynie tylko mata. Masaż sportowy ma na celu rozgrzać (jest to sposób przygotowania do treningu albo zawodów), zregenerować (przyspieszając powrót ciała po dużym wyczerpaniu do stanu codziennego), leczyć (lub prędzej pomóc w kuracji urazów powstałych w trakcie treningu czy rozgrywek).
Można wskazać różnorodne typy masażu sportowego. Pierwszy jest to masaż kondycyjny lub podtrzymujący. Stosuje się go w przerwie pomiędzy powszednimi treningami sportsmena, aby podtrzymać jego kondycję. Zwykle robi się go całościowo raz na dwa dni. Następny rodzaj to masaż przedwysiłkowy (przedstartowy), jaki jest dodatkiem do rozgrzewki. Podczas wykonywania tego masażu, fizjoterapeuta skupia się w największym stopniu na tych partiach mięśni, jakie będą najaktywniejsze podczas zawodów. Dzięki temu mięśnie gotowe są do wysiłku. W przerwie miedzy rozgrywkami, zazwyczaj po kąpieli jak i krótkim odpoczynku robi się międzywysiłkowy masaż. Jego celem jest podtrzymanie mięśni. Jest on krótki, gdyż trwa mniej więcej 15 minut. W przybliżeniu dwie godziny po rywalizacji przeprowadza się całościowy masaż powysiłkowy, jaki zajmuje około godzinę.
Masaż sportowy jest jednym ze składników, który składa się na cały kompleks kuracji używanych podczas biologicznej. Aby powiększyć jego rezultat należy go łączyć z np.: sauną fińską, okładami parafinowymi, okłady żelowymi, kąpielami wodnymi itp. I jak tu nie zazdrościć sportowcom?
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.