Eleganckie wnętrza wymagają eleganckich mebli. A czy jest coś bardziej eleganckiego niż meble ze skóry? Skórzane mogą być fotele, pufy, obicia krzeseł, ale chyba największym szacunkiem darzy się wykonane ze skóry sofy i kanapy. Czy to w salonie, czy w gabinecie prezentują się one niezmiernie elegancko. Skórzane meble jednak, choć piękne, wymagają codziennej dbałości i troski. Nie każdy więc powinien się na skórę decydować.
Tak samo jak każdego dnia trzeba dbać o skórę swojej twarzy i poddawać ją licznym zabiegom nawilżająco-upiększającym, tak i dbać trzeba o skórę na swoich meblach. Skóra sucha, niepielęgnowana, albo pielęgnowana w nieodpowiedni sposób będzie się niszczyć, pękać, płowieć, aż straci swój piękny i elegancki wygląd. A tego chyba nikt by nie chciał, szczególnie że meble ze skóry do najtańszych nie należą.
Pierwsze co należy zrobić to zapewnić skórze odpowiednie warunki bytowe. Może to śmiesznie brzmi, ale taka jest prawda. Meble wykonane ze skóry nie powinny stać w pomieszczeniach zbyt suchych i nasłonecznionych. Szczególnie groźne są dla nich kaloryfery, grzejniki oraz te miejsca, na które bezpośrednio padają ostre promienie słońca. Skóra pod wpływem suchego powietrza bowiem pęka i kruszy się, a pod wpływem słońca płowieje. Skórzane kanapy warto więc stawiać z dala od okien dbając dodatkowo o to, aby w pomieszczeniu, w którym stoją zawsze panowała odpowiednia wilgotność.
Dbałość o zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności jest szczególnie ważna zimą. Wysokie temperatury i suche powietrze, które są skutkiem ogrzewania pomieszczeń z pewnością dobrze na skórę nie wpływają. Tu też warto odwołać się do porównania ze swoją własną skórą. Jeśli czujesz, że Twoja skóra jest sucha, pozbawiona elastyczności, pęka, albo wręcz sypie się wiedz, że to samo dzieje się ze skórą na Twoich skórzanych meblach. Co robisz, aby poradzić sobie z suchą skórą? Nawilżasz ją specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami. Tego samego potrzebują Twoje skórzane meble.
W ramach codziennej dbałości o skórę należy ją regularnie przecierać wilgotną flanelową ściereczką. To pozwoli oczyścić ją z brudu i kurzu, który chcąc nie chcąc na skórzanych meblach codziennie osiada. W niewielkim stopniu zapewni jej także nawilżenie. Jeśli jednak skóra ma być odpowiednio nawilżona nawet codzienne przecieranie wilgotną ściereczką nie wystarczy. Trzeba dodatkowo co jakiś czas nawilżać ją specjalnymi preparatami, np. kremem stearynowym. To jednak nie wszystko. Raz na dwa, a już na pewno raz na cztery miesiące należy poddawać skórzane meble zabiegom konserwującym. Tu także należy stosować preparaty przeznaczone tylko i wyłącznie do skóry.
Pielęgnacja pielęgnacją, a co z zabrudzeniami? Skóra tak samo jak inne powierzchnie brudzi się. Plamy i zabrudzenia szczególnie widoczne są na skórze białej i beżowej, a właśnie meble z takiej skóry uchodzą za najbardziej eleganckie. W dbałości o meble skórzane liczy się refleks. Trzeba je czyścić od razu, a nie czekać, aż substancje wnikną w głąb skóry, bo wtedy plamy mogą być już nie do usunięcia. Świeże zabrudzenia najlepiej wycierać białym papierowym ręcznikiem, a kiedy są to plamy z tłuszczu – suchą szmatką.
Tłuszczu właściwie nie należy się obawiać. Kiedy wyschnie i wniknie w głąb skóry, ślad po nim będzie zupełnie niewidoczny. Co do innych zabrudzeń to do ich czyszczenia wystarcza zazwyczaj flanelowa szmatka i woda z mydłem, ewentualnie jakiś środek przeznaczony typowo do czyszczenia skóry. Dla lepszego efektu po zabiegach czyszczących i wysuszeniu mebli należy je jeszcze przetrzeć gąbką namoczoną w stearynie.
Brudna i poplamiona skóra wygląda bardzo nieestetycznie. Grunt więc to o nią odpowiednio dbać. Należy więc używać tylko sprawdzonych środków i tylko tych, które do skóry są przeznaczone. Szczególnie zaszkodzić meblom skórzanym mogą: rozpuszczalnik, spirytus, aceton, nafta, lakier, terpentyna, alkohol, a nawet proszek do prania. Do uszkodzenia skóry może się przyczynić nawet suszenie jej suszarką.
Posiadanie skórzanych mebli to niezwykły prestiż, ale także obowiązek. Chcąc cieszyć się nimi przez długie lata trzeba wiedzieć, jak je czyścić i jak je pielęgnować. Owego czyszczenia i pielęgnacji nigdy też nie wolno zaniedbywać.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.