Mikrodermabrazja to kosmetyczny zabieg pielęgnacyjny, nazywany inaczej mikropeelingiem kontrolowanym. Polega ona na złuszczaniu kolejnych warstw naskórka, aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Jest to zabieg mechaniczny, jednak wykonywany przy pomocy specjalnego urządzenia, wysyłającego w stronę naskórka strumień mikrokryształków. Kryształki zostają wypchnięte z dermabrazora i wchodząc w kontakt ze skórą skutecznie ścierają jej wierzchnią warstwę. Powoduje to szybkie namnażanie nowych komórek, które zastępują stare, bez ryzyka powstania blizn, czy nierównomiernego złuszczania. Mikrodermabrazja zaliczana jest do łagodnych, nieinzwazyjnych metod pielęgnacyjnych. Zabieg jest w pełni kontrolowany, przez co znacznie bezpieczniejszy niż peelingi chemiczne czy resurfaceing laserowy. Ryzyko wystąpienia powikłań jest minimalne – są nimi zazwyczaj zaczerwienienie, świąd, czy pieczenie.
Wyróżniamy dwa rodzaje mikrodermabrazji:
Mikrodermabrazja diamentowa
Ten rodzaj mikrodermabrazji polecany jest szczególnie osobom o bardzo wrażliwej, skłonnej do alergii cerze. Nie powoduje on podrażnienia, czy zaczerwienienia skóry. Wykorzystywana jest diamentowa głowica, która zasysa zrogowaciały naskórek. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i trwa około godzinę. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj mikrodermabrazji, warto upewnić się, że środek używany do ścierania to diament naturalny a nie syntetyczny lub kryształki innego pochodzenia.
Mikrodermabrazja korundowa (proszkowa)
Zasada działania tego zabiegu jest podobna do mikrodermabrazji diamentowej, z tym, że przy dermabrazji kordunowej wykorzystuje się do ścierania naskórka mikronizowane kryształki glinu.
Organiczny proszek wypychany jest pod ciśnieniem i ściera obumarły naskórek, wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami w kontakcie ze skórą. Metoda ta jest wyjątkowo skuteczna, silniejsza od metody diamentowej, dlatego poleca się ją osobom z licznymi niedoskonałościami cery, jak rozszerzone pory, czy przebarwienia.
Mikrodermabrazja (Gdańsk, Warszawa, Kraków, Poznań – w tych oraz innych większych miastach w Polsce jest ona dostępna niemal we wszystkich gabinetach kosmetycznych) stała się w ostatnich latach tak popularnym zabiegiem także dlatego, że znajduje zastosowanie w przypadku bardzo różnych problemów z cerą. Wskazaniem do dermabrazji są rozszerzone pory, trądzik, skłonność do zaskórników, a nawet blizny potrądzikowe, które dzięki zabiegowi mogą ulec znacznemu spłyceniu. Mikrodermabrazja przychodzi także z pomocą osobom starszym, które chcą spłycić zmarszczki lub wyeliminować, często pojawiające się w podeszłym wieku przebarwienia skóry.
Stosować ten typ zabiegu mogą osoby o każdym typie i kolorze skóry. Przeciwskazaniami do stosowania mikrodermabrazji są nowotworowe choroby skóry, zakażenia wirusowe (brodawki, mięczak zakaźny, opryszczka), grzybicze, czy bakteryjne, niektóre rodzaje trądziku: krostkowy, różowaty, ropowiczy, naczyniaki jamiste, skłonności do bliznowców, naczyniaki jamiste, czy przebyte do dwóch miesięcy przed zabiegiem operacje chirurgiczne twarzy.
Wady i zalety zabiegu mikroderbambrazji
Do zalet mikroderbambrazji możemy na pewno zaliczyć doskonałe efekty jakie można osiągnąć przy pomocy tego zabiegu, jego bezboleność, nieliczne przeciwskazania. Szerokie spectrum problemów, przy których pomocna jest mikrodermabrazja także jest niewątpliwie plusem tego zabiegu. Do wad mikrodermabrazji możemy zaliczyć cenę tego zabiegu. Choć jest on jednym z popularniejszych obecnie zabiegów medycyny estetycznej, nadal nie możemy go zaliczyć do tanich. Nie każdego będzie stać na serię zabiegów dermabrazji, a przy niektórych problemach z cerą może być konieczne przeprowadzenie co najmniej kilku tego typu zabiegów dla osiągnięcia zadowalającego efektu. Kontrolowany peeling zaleca się wykonywać sześć do dziesięciu razy w odstępie kilku tygodni. Nieznacznym minusem jest też niewielki dyskomfort, zaczerwienienie, czy świąd, który można odczuwać przez kilka godzin po zabiegu.
Przed i po zabiegu mikrodermabrazji
Przed planowaną sesją w gabinecie kosmetycznym zaleca się unikać stosowania szorstkich gąbek, peelingów skóry, chemicznych kremów depilujących, woskowania, czy elektrolizy.
Po zabiegu musimy unikać opalania przez około dwa dni oraz używać kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Zaleca się przez kilka dni po zabiegu wypijać około 1,5 l wody dziennie, co dodatkowo wpłynie pozytywnie na efekt zabiegu, uelastyczniając skórę. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z przebarwieniami skóry. Przez kilka dni po zabiegu powinny one stosować preparaty z hydrochinonem (stężenie minimum 2%). Środki wybielające należy nakładać na skórę dwa razy dziennie, na dobę po zakończeniu zabiegu.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.