Korzystają z niego wszyscy. Jednakże, czy tak naprawdę wiemy jak gotować mleko? Czy znamy jego zalety? Zamieszczone poniżej porady kulinarne ukażą mleko z nieco innej perspektywy, co sprawi, że jeszcze lepiej będziemy mogli cieszyć się jego smakiem.
Mleko posiada wszelkie niezbędne składniki potrzebne dla naszego organizmu. Człowiek dorosły powinien pić, co najmniej pół litra mleka dziennie. Może być ono w różnej postaci. Warto podkreślić, że mleko poza ogromnymi walorami odżywczymi posiada również działanie odtruwające. To właśnie przyczynia się do tego, że zaleca się picie go głównie palaczom, a także pracownikom drukarni. Mleko najlepiej jest spożywać po przegotowaniu. Do gotowania mleka najlepiej jest wykorzystywać garnek posiadający podwójne ścianki, które oddzielone są warstwą wody. To sprawi, że mleko nie będzie się przypalać, ani też nie wykipi. Dodatkowo gwizdek znajdujący się w tego typu garnkach oznajmi moment zagotowania.
Podczas gotowania mleka w zwykłym garnku warto jest do tego celu wykorzystywać tylko jeden i ten sam garnek. Stosujemy to, dlatego, że naczynie może przesiąknąć innymi zapachami. Aby uchronić mleko przed wykipieniem, należy umieścić na dnie porcelanowy krążek. Jest to tak zwany kipichron. Przed wykipieniem ochronić również może wewnętrznej ścianki garnka masłem. W ten sposób gotujące się mleko zatrzyma się na linii wyznaczonej przez masło. Przed wlaniem mleka do garnka musimy go przepłukać zimną wodą. To ochroni je przed przypaleniem się. Mleko przegotowane należy schłodzić i przechowywać przykryte w lodówce. Aby szybko się zsiadło, gdy jest ono jeszcze słodkie, należy dodać do niego kilka łyżeczek zsiadłego mleka lub też kefiru, czy jogurtu.
Przedstawione powyżej ciekawostki kulinarne mają za zadanie wyszczególnić zalety mleka, a także usprawnić sposoby jego przygotowania oraz przechowywania.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.