Statyczne modele samolotów buduję się najczęściej z plastiku, ale używa się również drewna, metalu, papieru. Na rynku dostępne są modele złożone i pomalowane – die cast, jak również zestawy do samodzielnego sklejenia i pomalowania. Najbardziej popularne są modele samolotów wojskowych, ale jest również grono miłośników lotnictwa cywilnego. Modele samolotów odwzorowane są w wielu skalach, najbardziej popularne to 1/72, 1/48, 1/144, mniej liczne 1/24,1/32. Można spotkać również modele w skalach metrycznych 1/50, 1/100, 1/200.
Najwyższej jakości modele do sklejania wykonuje się z tworzyw sztucznych za pomocą techniki wtryskowej lub odlewane są z żywicy. Modele te przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych modelarzy, dla początkujących dostępne są niedrogie zestawy kartonowe. Bardzo popularne są również gotowe modele metalowe die cast, dostępne są w tradycyjnych skalach, jak również w 1:200, 1:250, 1:350, 1:400 i 1:600.
Modele plastikowe są sprzedawane jako zestawy, z których można złożyć kompletny model, ale na rynku modelarskim są dostępne różnego rodzaju waloryzacje dla bardziej wymagających modelarzy, które pozwalają uzyskać bardzo realistyczne efekty odwzorowania elementów modelu. Do najbardziej popularnych należę blaszki fototrawione, konwersje żywiczne czy metalowe lufy.
Tematyka modelarstwa lotniczego obejmuje okres od początków lotnictwa, poprzez I wojnę światową, II wojnę światową, aż do czasów współczesnych. Największym zainteresowaniem modelarzy cieszy się okres II wojny światowej, oczywiście dostępność modeli o tej tematyce jest największa. Można spotkać również zestawy z modelami, które nie istniały w rzeczywistości, np. „Luftwaffe ’46”.
Do najbardziej znanych producentów modeli należą Tamiya, Revell, Italeri, Academy, Hasegawa, Zvezda, Dragon, bogatą ofertę prezentują również czescy producenci modeli Eduard, MPM, Special Hobby.
MODEL-HIT Sklep Modelarski
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Kurcze szkoda że to hobby jest w sumie takie trochę bardziej chłopięce… Dlaczego nie ma wielkich domków czy pałaców do sklejania dla dziewczyn ? 😉