Inicjatorem powstania Muzeum Etnograficznego był Seweryn Udziela, którego imieniem nazwano muzeum. Był on nauczycielem, etnografem i kolekcjonerem. Muzeum powstało w 1911 roku i znajduje się w budynku dawnego Ratusza miasta Kazimierza, dziś dzielnicy Krakowa.
Ruch Młodej Polski charakteryzował się zwróceniem uwagi na kulturę chłopską i stąd powstało, znane wśród inteligencji polskiej, zjawisko, które nosi nazwę chłopomanii. Muzeum to posiada bardzo dużą liczbę eksponatów, bo szacuje się je na około 80 tysięcy. Oprócz tego w zbiorach muzeum znajduje się archiwum z kilkoma tysiącami fotografii, rękopisów, rysunków, a także specjalistyczna biblioteka, która liczy ponad 30 tysięcy woluminów, wśród których są także dzieła unikatowe.
Na początku zwiedzania muzeum znajduje się model chałupy Błażeja Czepca, który był gościem na weselu Lucjana Rydla. Powstawaniem modelu kierował Włodzimierz Tetmajer. We wnętrzu izby krakowskiej spotykamy stroje z owego wesela, szczególne zainteresowanie budzi strój Panny Młodej.
Kolejno oglądać możemy stroje góralskie, szałasy pasterskie, model chałupy góralskiej. Przypomina nam to Stanisława Witkiewicza, który właśnie w okresie Młodej Polski stworzył narodowy styl zakopiański. Natomiast kolorowe, pasiaste stroje łowickie kojarzą się z Jagną i Maciejem Boryną, postaciami z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta. Bezcenne zbiory muzeum przybliżają zwiedzającym okres Młodej Polski, a także pomagają zrozumieć ten okres fascynacji folklorem.
Muzeum Starego Teatru
Ciekawym miejscem dla zwiedzających jest Muzeum Starego Teatru. Znajduje się ono w głównym budynku Starego Teatru. Otworzono je w 1981 roku z okazji dwustulecia sceny. Sam gmach teatru został założony w 1799 roku. Grupa ludzi, którzy zajmowali się przebudową budynku stworzyła jeden z najpiękniejszych obiektów o secesyjnym wyglądzie, jaki znajduje się w Krakowie. Byli to znani architekci: Franciszek Mączyński i Tadeusz Stryjeński, a także spora liczba malarzy, rzeźbiarzy, który należeli do Towarzystwa Polskiej Sztuki Stosowanej. Aby zwiedzić teatr wystarczy kupić bilet i w ramach jego, na godzinę przed przedstawieniem można zobaczyć zabytkowe wnętrza.
Oprócz samych wnętrz muzeum posiada liczne pamiątki, które pozostawili po sobie znani i cenieni aktorzy, reżyserzy, scenografowie i kompozytorzy. Znajdują się tu również fotografie, kostiumy czy nagrania wideo po inscenizacjach pozycji Stanisława Wyspiańskiego czy przedstawień reżyserowanych przez Andrzeja Wajdę. To znakomite spędzenie czasu przed przedstawieniem na Dużej Scenie.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.