cellulit
Walka z cellulitem nie jest łatwa, w przeciwieństwie do powstawania skórki pomarańczowej. Tak naprawdę wcale nie jest o nią trudno. Co prawda w grę wchodzą zawirowania hormonalne oraz genetyka, aczkolwiek istnieje szereg innych czynników, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się cellulitu. W walce ze skórką pomarańczową liczy się przede wszystkim wyeliminowanie przyczyn. Dlatego też często pojawiające się pytanie: dieta czy ćwiczenia na cellulit właściwie wydaje się być retoryczne. Z jakiego powodu? Zarówno odpowiednia dieta antycellulitowa, jak i właściwie przygotowany trening jest podstawą walki ze skórką pomarańczową.

Skąd się bierze cellulit?

Przyczyn pojawiania się cellulitu jest wiele. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że ze skórką pomarańczową borykają się przede wszystkim kobiety w różnym wieku. Najczęściej cellulit pojawia się u tych pań, które doświadczają zawirowań hormonalnych związanych z działaniem estrogenów. Są to hormony płciowe, których zwiększone wydzielanie powoduje rozszczelnienie naczyń włosowatych i limfatycznych w tkance podskórnej. W rezultacie dochodzi do powstawania obrzęków. Te zaś przyczyniają się do uciskania otaczających komórek, w tym komórek tłuszczowych. To z kolei powoduje gorsze odżywienie, niedotlenienie i gorsze oczyszczanie z produktów przemiany materii. W efekcie dochodzi do gromadzenia się w komórkach tłuszczowych substancji tłuszczowych, co powoduje że komórki zwiększają swoją objętość. Na skórze zaś pojawiają się grudki i nierówności, czyli to, co nazywamy cellulitem.

Problemy nasilają się, gdy prowadzimy siedzący tryb życia pozbawiony jakiejkolwiek aktywności fizycznej oraz niewłaściwie się odżywiamy, a dieta sprzyja tyciu i zaparciom.

Odżywianie się a cellulit

Zwykło się przyjmować, że to przede wszystkim osoby puszyste borykają się ze skórką pomarańczową. Okazuje się, że i cellulit dotyczy kobiet szczupłych.

O ile u osób z nadwagą cellulit spowodowany jest gromadzeniem się tkanki tłuszczowej, o tyle u osób szczupłych – skórka pomarańczowa związana jest z utratą elastyczności skóry. To zaś może być spowodowane gwałtownymi wahaniami masy ciała.

Jeśli chcemy zlikwidować cellulit, koniecznością jest zerwanie z dotychczasowym sposobem odżywiania się. Nie ma żadnych dyskusji w tym temacie, bowiem sprawą oczywistą jest, że dieta ma ogromne znaczenie w walce z celulitem. W przypadku wielu osób ograniczenia mogą okazać się dość radykalne, ale tak naprawdę jest to jedyny sposób, by pozbyć się skórki pomarańczowej.

W pierwszej kolejności należy wyeliminować z codziennego menu nadmiar soli. Zawarta jest ona w wielu produktach spożywczych, a gdy dodatkowo solimy dania, zwiększamy prawdopodobieństwo powstawania obrzęków. Sól odpowiada bowiem za zatrzymywanie wody w organizmie. To zaś zwiększa ryzyko cellulitu wodnego.

W walce z cellulitem przeszkadzać będą słodycze oraz fast-foody. Nie jest wskazana również kawa. Z codziennego jadłospisu należy koniecznie wyeliminować tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, bowiem bardzo szybko przekształcają się w tkankę tłuszczową.

W diecie natomiast powinna znaleźć się spora ilość owoców i warzyw. Wskazane są również kasze i ciemne pieczywo. Są to bowiem źródła dobroczynnego błonnika oraz witamin z grupy B.

Nie należy zapominać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody. Niestety wiele kobiet, z obaw o możliwość zatrzymywania wody w organizmie, ogranicza ilość wypijanych litrów. Tymczasem warto pamiętać, że woda dostarczana w postaci płynów nie jest zatrzymywana w ustroju, lecz przyczynia się do usuwania toksyn z komórek. W widoczny sposób wspomaga bowiem walkę z cellulitem.

Aktywność fizyczna a walka z cellulitem

Nie bez znaczenia jest i aktywność fizyczna. Każdemu bowiem wiadomo, że ruch jest lekarstwem na wszystko – nawet na skórkę pomarańczową. Trzeba jednak wiedzieć jak ćwiczyć.

Walka z cellulitem za pośrednictwem aktywności fizycznej powinna być przede wszystkim regularna. Oznacza to, że nie możemy ćwiczyć raz na dwa tygodnie nieustannie przez 4 godziny. Dużo lepsze efekty osiąga się ćwicząc co drugi dzień przez 40-60 minut. By ćwiczenia na cellulit przyniosły oczekiwane rezultaty, koniecznością jest trening aerobowy. Takie ćwiczenia odpowiadają za szybszą redukcję tkanki tłuszczowej, a jednocześnie wspomagają krążenie oraz przyspieszają przemianę materii.

Co zatem robić, by likwidacja cellulitu zakończyła się sukcesem? Można pływać, uprawiać aqua aerobik, jeździć na rowerze (a zimą na rowerze stacjonarnym), biegać, korzystać z bieżni czy skakać na skakance.

Dieta czy ćwiczenia?

Chcąc skutecznie zlikwidować cellulit, koniecznością jest połączenie diety antycellulitowej i aktywości fizycznej. Nie od dziś wiadomo, że skuteczność walki ze skórką pomarańczową jest uzależniona od wielokierunkowości działań. Jeśli byśmy ograniczyły się wyłącznie do jednego sposobu, wówczas skuteczność naszych działań mogłaby nie przynieść oczekiwanego efektu, a walka ze skórką pomarańczową przedłużyłaby się w czasie.

Skoro można zlikwidować cellulit szybciej, łącząc dietę i ćwiczenia, dlaczego tego nie wykorzystać?

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.