Chyba nie ma takiej osoby na świecie, która nie miałaby łupieżu. Ponieważ problem ten jest coraz większy warto się z nim zaznajomić. Być może informacje zawarte w tym artykule okażą się pomocne?
Co to jest łupież?
Trzeba zacząć od tego, że niewielkie ilości łupieżu znajdują się na każdej głowie. Dzieje się tak, ponieważ łupież to nic innego jak efekt łuszczenia się naskórka głowy. Jeżeli skórka złuszcza się nadmiernie, wówczas może okazać się to uciążliwe. I pojawia się problem, z którym jednak można walczyć.
Jakie są rodzaje łupieżu?
Zasadniczo wyróżnia się dwa typy łupieżu, czyli łupież suchy (zwykły) oraz łupież tłusty (znany również jako łupież łojotokowy). Jednakże można także spotkać się z łupieżem pstrym.
Łupież suchy jest najczęstszym schorzeniem skórnym. Objawia się występowaniem we włosach białych płatków, które mają tendencję do „sypania się”. Oznacza to, że ślady łupieżu suchego można znaleźć na swoim ubraniu – najlepiej go widać na czarnym materiale. Ten rodzaj łupieżu dotyczy przede wszystkim młodych ludzi do około dwudziestego roku życia. Choć zwykle łupież nie daje innych nasilonych objawów, czasami może występować świąd skóry głowy.
Łupież tłusty jest znacznie mniej widoczny niż łupież zwykły. Czasami może zdarzyć się tak, że łupież zwykły przekształca się w łupież tłusty. Jak go rozpoznać? Charakterystyczną cechą łupieżu łojotokowego są żółte tłuste płaty, które niejednokrotnie tworzą strupy, które przylegają do skóry. Niestety schorzenie to jest nieco trudniejsze do wyleczenia. Łupież tłusty może czasami doprowadzić do łysienia łojotokowego. Łupież tłusty występuje najczęściej u osób powyżej dwudziestego roku życia i dotyczy w głównej mierze mężczyzn, natomiast rzadko spotyka się go u kobiet.
Łupież pstry jest to zakażenie naskórka, które objawia się żółto-brunatnymi plamami występującymi głównie na klatce piersiowej. Ten rodzaj łupieżu wywołują drożdżaki z gatunku Malessezia furfur. Najczęściej łupież tego typu dotyka osoby po okresie dojrzewania, natomiast bardzo rzadko występuje u dzieci.
Jak leczyć łupież?
Leczenie łupieżu przede wszystkim zależy od rodzaju schorzenia. Bowiem inaczej przebiega leczenie łupieżu zwykłego, inaczej leczenie łupieżu tłustego, a jeszcze inaczej leczy się łupież pstry. Jednakże we wszystkich przypadkach stosuje się leczenie zewnętrzne. Najczęściej stosuje się specjalne szampony przeciwłupieżowe, które zawierają w swoim składzie odpowiednie substancje, dzięki którym zostaną zwalczone przyczyny łupieżu. Dobry szampon przeciwłupieżowy powinien zawierać substancje przeciwdziałające łojotokowi, substancje przeciwgrzybiczne oraz złuszczające.
Szamponami przeciwłupieżowymi, które dostępne są w drogeriach czy supermarketach raczej nie wyleczymy łupieżu. Za pomocą takich szamponów możemy jedynie zapobiec jego powstawaniu. Skuteczne szampony przeciwłupieżowe znajdują się przeważnie w aptekach, czasami można je nabyć w dobrych drogeriach internetowych. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup jakiegokolwiek preparatu, którego celem jest zwalczenie łupieżu, warto wybrać się do dermatologa i z nim omówić planowany zakup. Być może lekarz odradzi ten produkt, a w zamian zaproponuje coś bardziej skutecznego.
Czasami, w bardziej zaawansowanych przypadkach łupieżu stosuje się preparaty robione. W składzie takich specyfików najczęściej znajduje się kwas salicylowy, siarka, rezorcynol oraz inne substancje, których proporcje dobierane są przez lekarza.
Warto leczenie łupieżu za pomocą szamponów leczniczych i innych specyfików wspomóc odpowiednią dietą, która będzie bogata w witaminy z grupy B oraz witaminy A i E.
Czy łupieżowi można zapobiec?
Odpowiedź na pytanie o zapobieganie łupieżu jest twierdząca. Przede wszystkim należy prawidłowo się odżywiać, gdyż zawarte w pożywieniu witaminy przyczyniają się do stanu zdrowia skóry głowy. Ponadto należy wybierać odpowiednie szampony do pielęgnacji włosów. Bardzo często zdarza się tak, że nieodpowiedni wybór szamponu staje się przyczyną łupieżu (zwłaszcza suchego).
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.