Polscy analitycy (prawdopodobnie spokrewnieni z amerykańskimi naukowcami) odkryli ostatnio, że najwyższe ceny nieruchomości w Polsce możemy odnotować w Warszawie. Średnia cena zakupu lokalu (nie wprowadzono rozróżnienia na mieszkania, domy i lokale użytkowe ) wynosi ponad 400 tysięcy złotych ( dla porównania – w Krakowie niespełna 300).

Najdroższe mieszkania w stolicy znajdziemy w wykańczanym właśnie wieżowcu Złota 44 projektu Daniela Liebeskinda. Mieszkania są już urządzone i wyposażone w sprzęt wysokiej jakości, nie zmienia to jednak faktu, że na naszym rynku nieruchomości cena 30 tysięcy za metr kwadratowy wydaje się zawrotna.

warszawaJeszcze kilka lat temu za rekordowe uchodziły ceny w położonym obok Ogrodu Saskiego apartamentowcu – metr mieszkania kosztował wtedy około 15 tysięcy złotych. Dzisiaj – choć nie jest to najbardziej prestiżowa z nieruchomości w Warszawie – możemy odkupić lokal w tym budynku za dwukrotnie wyższą cenę, a w przypadku największego z apartamentów w budynku cena szybuje do 42 tysięcy za metr kwadratowy.

Luksusowe nieruchomości w Warszawie, Krakowie i innych dużych miastach wciąż pozostają bardzo dobrą inwestycją – właściciel jednego z luksusowych apartamentów w Rezydencji Schillera odsprzedał go z czterokrotnym przebiciem.

Spadkowy trend jaki ostatnio wyraźnie widać na rynku nieruchomości, nie dotyczy tych najbardziej luksusowych inwestycji, mimo że jest ich coraz więcej. Równocześnie możemy zaobserwować zmniejszenie zainteresowania nieruchomościami średniej klasy oraz wzrost ilości osób, które zamiast na zakup decydują się na wynajęcie mieszkania.

Dobrą inwestycją, która gwarantuje wysoki zarobek są nie tylko nieruchomości wyróżniające się standardem, ale te o sprawdzonej lokalizacji. Spadku cen praktycznie nie widać w tradycyjnie najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach w Warszawie takich jak Żoliborz Oficerski czy Bielany. Warto tez pamiętać o tym, że nieruchomości w Warszawie to mniej ryzykowna inwestycja niż na przykład apartamenty albo działki w kurortach (choć najwyższą średnią cenę za metr kwadratowy mieszkania zapłacimy w Juracie) – moda na miejscowości wypoczynkowe się zmienia, a stolica raczej pozostanie stolicą.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika