Za oknem słońce, wiosna w rozkwicie. Większość z nas zapomniałaby już o ostatniej zimie, gdyby nie rachunki za energię.
Właśnie teraz jest najlepszy czas, żeby pomyśleć o kolejnych sezonach grzewczych. Należy pamiętać, że w standardowym budynku około jedna trzecia ciepła skumulowanego w jego wnętrzu ucieka przez ściany. Żeby zmniejszyć te straty, mury muszą być wykonane z materiału charakteryzującego się dobrą izolacyjnością termiczną.
Jak poznać taki materiał? Po wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Współczynnik ten, zwany również przewodnością cieplną, oznaczany jest grecką literą l (lambda) i podawany w [W/mK]. Im wartość współczynnika przewodzenia ciepła jest mniejsza tym lepiej.
Obecnie najczęściej wznoszone są trzy typy ścian: jedno, dwu, i trójwarstwowe. Aby ocenić taką ścianę pod względem jej izolacyjności termicznej trzeba policzyć współczynnik przenikania. Jest on oznaczany literą U i wyrażany w [W/(m2K)]. Zgodnie z polskim prawem ściany w budynkach mieszkalnych muszą charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła nie większym od 0.30.
Konstrukcje jednowarstwowe, wykonane nawet z materiałów o najlepszych parametrach z trudem osiągają współczynnik przenikania ścian wielowarstwowych.
Osiągnięcie dobrego współczynnika przenikania ciepła osiąga się poprzez zwiększenie ilości warstw, w tym jednej warstwy z materiału termoizolacyjnego.
W przypadku ścian dwuwarstwowych dobrym rozwiązaniem są pustaki ceramiczne, ocieplone styropianem lub wełną mineralną. Istotną rolę pełni również tynk mineralny, uzupełniający system docieplania zewnętrznego.
Dobrymi parametrami izolacyjnymi charakteryzują się ściany trójwarstwowe, w których warstwa izolacji termicznej znajduje się między wewnętrzną warstwą nośną i zewnętrzną warstwą osłonową. Niestety ściana trójwarstwowa jest najbardziej pracochłonnym wariantem ściany zewnętrznej, wymagającym od wykonawcy doświadczenia i dokładności.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.