Każdego roku bardzo wielu Polaków podejmuje decyzję o wyjeździe za granicę w celach zarobkowych. Większość z nich ma już za sobą egzamin na prawo jazdy, jednak dla tych którzy nie posiadają dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów osobowych wyjazd może być dobrą okazją do nabycia prawa jazdy.
Zdobycie prawa jazdy w Anglii jest dużo łatwiejsze niż w naszym kraju. Warto wykorzystać taką szansę ponieważ na Wyspach można znaleźć bardzo dużo ogłoszeń dotyczących naboru na kierowców, zwłaszcza dotyczy to osób posiadających prawo jazdy C kategorii. Ułatwia to znacznie funkcjonowanie na co dzień, a także daje szanse na lepszą pracę, co się wiąże z wyższymi zarobkami.
Prawo jazdy w Wielkiej Brytanii mogą uzyskać osoby, które ukończyły 17 rok życia i przebywają w tym kraju co najmniej od 185 dni. W czasie rozwiązywania testów na prawo jazdy można korzystać z tłumaczenia testów. Egzaminy na prawo jazdy mogą odbywać się w obecności osoby trzeciej, która będzie odgrywała rolę tłumacza, dlatego też bariera językowa nie stanowi tutaj żadnego problemu.
Nie można pominąć faktu, iż w Anglii prawo jazdy na samochód z manualną skrzynią biegów upoważnia do prowadzenia także ”automatu”, natomiast prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów nie zezwala kierować pojazdem z manualną skrzynią biegów.
Dużym plusem jest możliwość nauki własnym samochodem. Musi on spełniać kilka ważnych warunków. Po pierwsze musi być oznakowany specjalnymi oznaczeniami w postaci czerwonej litery „L” (w Walii litery „L” lub „D”). Po drugie auto musi posiada polisę ubezpieczeniową na nazwisko osoby uczącej się jeździć. Jeżeli kursant nie posiada własnego pojazdu, a korzysta z pożyczonego, również jego dane muszą zostać zgłoszone do ubezpieczenia właściciela pojazdu. W Anglii nie ma obowiązku uczestniczenia w zajęciach z profesjonalnym instruktorem. Nauka jazdy może odbywać się pod opieką wybranej osoby, która ukończyła 21 rok życia oraz posiada ważny dokument prawa jazdy od minimum 3 lat zdobyte w jednym z krajów Unii Europejskiej. Aczkolwiek polecane jest skorzystanie z kilku godzin nauki jazdy, którą poprowadzą profesjonalni instruktorzy nauki jazdy.
Część teoretyczna składa się z testu wyboru, studium przypadku oraz Hazard perception czyli testów w postaci filmów, które pozwalają ocenić dostrzeganie zagrożenia na drodze. Należy zaliczyć wszystkie części egzaminu, w przeciwnym wypadku trzeba powtarzać całość egzaminu. Wyniki podawane są natychmiastowo.
Egzamin praktyczny trwa około 40 minut. Pojazd którym będziemy przystępować do egzaminu oprócz wcześniej wymienionych wymagań musi również być sprawny technicznie, mieć ważny przegląd MOT oraz opłacony podatek drogowy (Road Tax), a także spełniać kilka innych warunków czysto technicznych. Egzamin składa się z trzech etapów: badania wzroku, pytania z zakresu bezpiecznej eksploatacji pojazdu i oczywiście jazdy.
Po ukończeniu egzaminu istnieje możliwość wydania prawa jazdy od razu, dzięki czemu od tego momentu można legalnie poruszać się samochodem osobowym. Jeżeli egzamin zakończy się niepowodzeniem do następnego można przystąpić dopiero po 10 dniach roboczych.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.